Sirje Rank • 15. september 2015 kell 11:09

Analüütikud: Saksa majandus vajab sisserändajaid

Veoautode tehas Münchenis  Foto: Scanpix/Reuters

Kui Saksamaa suudab praeguse põgeniketulva õigesti ära kasutada, võib see anda positiivse tõuke elanikkonna vananemisest ja tööealise elanikkonna vähenemisest suure surve all Saksamaa majandusele, kirjutab Taani majandusleht Börsen.

„Migrandid, kes võtavad suuri riske soovitud sihtkohta jõudmiseks, on sageli ettevõtlikud inimesed. Nad saavad anda oma panuse, et vananev majandus noore ja tervena hoida,“ tsiteerib leht Saksa Berenberg Banki peaökonomisti Holger Schmiedingit.

Sisserändajatele töökoha leidmine on loomulikult väljakutse, kuid pikemas perspektiivis tasub see ennast ära, kinnitab ka Itaalia UniCredit panga peaökonomist Saksamaal Andreas Rees.

Rees viitab, et suurima panuse sellesse, et Saksamaa majandus aastatel 2008-2014 4,5% kasvas, andis tööealise elanikkonna hulgas tööga hõivatud inimeste arvu kasv 7% võrra. Võrdluseks andis tootlikkuse tõus juurde 1,75%, samas kui tööealise elanikkonna kahanemine võttis majanduse kasvust maha 1,25%. Eelolevatel aastastel väheneb tööealine elanikkond Saksamaal veelgi.

„Kui iga teine pagulane tööle saaks, oleks täiendav SKP kasv aastaks 2020 1,7%,“ rehkendab Rees. Ehk teisisõnu – aastal 2020 oleks Saksamaa SKP 1,7% võrra suurem kui siis, kui pagulasi ei tuleks.

Nordea panga ökonomist Holger Sandte hindab samuti sisserännet Saksamaa majandusele kasulikuks. Lähiperspektiivis tähendab see muidugi kulusid, kuid see on ühekordne kulu. „Pikemas perspektiivis on suurenenud sisserände mõju pakkumise poolel,“ ütles ta.

Hetkel kuum