Pille Ivask • 17. september 2015 kell 5:30

Hiina majandus võib kasvada üksnes viis protsenti

Investorid kardavad, et Hiina majandus kasvab tänavu üksnes viis protsenti  Foto: epa

Kuuldused, et Hiina majandus kasvab tänavu vähem kui prognoositud, hakkavad üha rohkem maad võtma. Investorid kardavad, et majanduskasv jääb viie protsendi juurde, kirjutab Financial Times.

Hiina valitsuse ametlikeil andmeil kasvas riigi majandus selle aasta teises kvartalis aastases võrdluses seitsme protsendi võrra. Nii Hiina kui Maailmapank on riigi tänavuseks majanduskasvuks ennustanud 7,1 protsenti.

Mitu analüütikut on väitnud, et Hiina edastatavaid majandusandmeid ei saa usaldada. Seda põhjendatakse eeskätt sellega, et kui majanduskasv oli suur, esitati pigem tagasihoidlikum kasvuprognoos ning vastupidi. Üks analüütikutest nimetas majanduskasvu Hiina puhul ka propagandavahendiks.

Hiljutine Hiina Rahvapanga otsus jüaani nõrgestada võib suure tõenäosusega viidata sellele, et riigi majanduslik olukord on halvemas olukorras, kui seda välja näidatakse.

Northern Trusti investeeringute juht Bob Browne lausus, et fondijuhid langetasid just hiljuti kasvuprognoosi viiele protsendile ning lisasid, et see võib veel muutuda. Browne’i sõnul on see märk sellest, et Hiina ametlik statistika pole enam kuigi õige.

Mõnel pool võib kohata aga veelgi pessimistlikumaid prognoose. Lombard Researchi andmeil kasvas Hiina majandus esimesel poolaastal 4,7 protsenti, Citi peaökonomist Willem Buiter usub, et majanduskasv oli koguni neli protsenti.

Nimetatud ennustused lähevad üsna hästi kokku hiljuti Consensus Economicsi tehtud uuringuga, kus uuringufirmadelt küsiti, kui palju kasvab Hiina majandus tänavu tegelikult. Keskmiseks majanduskasvuks teises kvartalis ennustasid uuringufirmad 4,3 protsenti, käimasoleva kvartali majanduskasvuks prognoositakse 5,1 protsenti.

Hetkel kuum