Kaisa Gabral • 22. september 2015 kell 7:00

Oskustööjõu vähenemine ohustab välisinvesteeringuid

Spetsiifiliste töötajate vähesus võib ohustada välisinvesteeringute kasvu.  Foto: Erik Prozes

Oskustööjõu vähenemine ja kulude tootlikkusest kiirem kasv on kahe möödunud aastal Eestisse enim investeerinud välisettevõtte peamised murekohad Eestis.

EAS annab välja viis auhinda

EASi korraldatava konkursi Eesti Ettevõtluse Auhind raames antakse välja viis auhinda eri kategooriates. Aasta Välisinvestor 2015 eesmärk on tunnustada Eestis tegutsevaid ettevõtteid, kes on eriliselt silma paistnud Eestisse tehtud otsese välisinvesteeringute mahuga ning panusega Eesti majandusellu uute tehnoloogiate ning ärimudelite rakendamise ja kõrge kvalifikatsiooniga töökohtade loomise läbi. Viie kategooria parimad ettevõtted kuulutatakse välja 8. oktoobril toimuval pidulikul auhinnagalal.

Erinevate valdkondade asjatundjad valisid välja kolm parimat ettevõtet viies kategoorias – Aasta Eksportöör, Aasta Välisinvestor, Aasta Piirkonna Ettevõte, Aasta Uuendaja ja konkursi ajaloos esmakordselt Aasta Vastutustundlik Ettevõte.

Aasta Piirkonna Ettevõte selgub Märjamaa Lihatööstus OÜ, kasevineeri valmistava UPM-Kymmene Otepää AS ja Pärnumaal elastikniite tootva Fein-Elast Estonia OÜ seast.

Aasta Välisinvestori auhinna nominendid on Euroopa suuruselt teine teki- ja padjatootja Trading House Eesti AS, üks maailma suurimaid ukse ja aknatootjaid JELD-WEN Eesti AS ningveepuhastusfiltrite tootja Westaqua-Invest OÜ.

Aasta Eksportööri tiitlile konkureerivad üks suurimaid kohalikke piimatööstusettevõtteid Valio Eesti AS, kunstlillede, interjööri kaunistuste ning jõulukaupade disainer ja turustaja Shishi AS ning ehitusega tegelev ettevõtete grupp Kodumaja.

Aasta Uuendaja tiitlile konkureerivad tänavu internetireklaami müügiga tegelev AdCash OÜ, tarkvara arendav CGI Eesti OÜ ja Sakala Hambaravi kaubamärgi all tegutsev Bluegate OÜ.

Sel aastal antakse esmakordselt välja Aasta Vastutustundliku Ettevõtte auhind. Enim paistsid kogukonna või laiema avalikkuse heaolusse panustamisega välja Tallinn Airport GH AS, AS Rauameister ja Playtech Estonia OÜ.

"Tunnetame teatud ohumärke kvalifitseeritud tööjõu kättesaadavuse vähenemises turult," lausus EASi konkursil aasta välisinvestori tiitlile kandideeriv Jeld-Wen Eesti tegevjuht Torben Porsholdt.

Jeld-Weni kontsern on üks maailma suurimaid ukse- ja aknatootjaid. Rakveres asuva tehase peamine toodang on ukselengid, siseuksed ja ukseklaasi kassetid.

Porsholdti sõnul on Eesti investeerimiseks veel igati atraktiivne. "Eestis on lihtne äri ajada - ettevõtluskeskkond on liberaalne, eksisteerib heal tasemel IT taristu ning tööjõuturult on võimalik saada heal tasemel spetsialiste," märkis Porsholdt. Ta lisas, et Eesti ettevõtluskliima on olnud stabiilne ja suuri muutuseid pole viimasel ajal toimunud.

"Eesti tööjõuturg on üleminekufaasis, kus varasemad tööjõuintensiivsed tooted on asendumas kõrgema lisandväärtuse ning spetsiifilisemat oskusteavet vajavate toodetega. Usume, et ka Eestist pakutavate teenuste tase on oluliselt tõusnud," märkis Porsholdt ja lisas, et Jeld-Weni näitel võib ta öelda seda, et lisaks varasematele ning tavapärastele müügitoe ning üld-administratiivsete ressurssidele pakub ettevõte Eestist teenust ka näiteks tootearenduse, turunduse, kommunikatsiooni, hanke, ärianalüütika ning teistes teadmispõhistes valdkondades.  "Selle koha pealt liigub Eesti kindlasti õiges suunas," tunnustas Porsholdt.

Kuigi ettevõte otsib pidevalt uusi võimalusi laienemiseks ja äri edendamiseks, ei ole nad nõus avaldama numbrit, kui palju raha nad eelmisel aastal Eestisse investeerisid. "See number ei kuulu avalikustamisele," märkis Porsholdt. Ometi on see number piisavalt suur, et kandideerida aasta välisinvestori tiitlile.

Välisinvestorit ahvatleb tulumaksusüsteem

Teine aasta välisinvestori kandidaat EASi korraldataval konkursil on Trading House Eesti AS, mille tuntuim ettevõte eestlaste jaoks on ilmselt Pänus asuv padja- ja tekitootja Wendre AS.

Ettevõtte suuromanik on Rootsis pesitsev ja Äripäeva Rikaste TOPis esikahekümne seas figureerinud Peter-Kalev Hunt. Hunt on meedias torganud silma optimistlike kommentaaridega Eesti majanduse ja ettevõtte investeeringute ning finantsseisu teemal.

Ettevõtte tegevjuhi Vahur Roosaare sõnul ahvatleb välisinvestorit Eestisse investeerima ikka tulumaksusüsteem. "Kindlasti on Eesti eelisteks ettevõtete tulumaksusüsteem, seni veel konkurentsivõimeline kulubaas, kompetentsed inimesed. Samuti on Eesti geograafiline asukoht teatud turgude osas soodne," tõi Roosaar Eesti plusse esile.

Suurimaks ohuks võib Roosaare sõnul pidada kulude tootlikkusest kiiremat kasvu. "Konkurents investeeringute pärast on riikide vahel väga tihe ning selleks, et mitte kaotajaks jääda, tuleb targalt toimetada. Me peame tegelema efektiivsusega loomulikult ettevõtete, aga samuti ka riigi ning omavalitsuste tasemel. Samuti tuleb väga oluliselt panustada suurema lisaväärtusega teenuste ja toodete arendamisse ja müüki," lausus Roosaar.

Eesti läheneb Skanidnaaviale

Grupi möödunud aasta suurimad investeeringud olid OY Familon, Tarmel Furniture OÜ ja OÜ Tarmel KV soetamised. Eelmise aasta lõpus ühendati Tarmel Furniture OÜ osaühinguga Stram. Trading House Eesti investeeringud koosnesid nii osaluste ostust kui ka laenude ülevõtmisest või kinnimaksmisest. "Eelmisel aastal läksid investeeringud samuti Pärnu külje all asuva golfiväljaku ehitamiseks. Kokku ulatusid kõik investeeringud ca 15 miljoni euroni," märkis Roosaar.

Roosaare sõnul on Eesti ettevõtluskliima puhul olnud nii positiivseid kui ka negatiivseid arenguid, kuid rõõmustada võib tema sõnul selle üle, et Eesti läheneb jätkuvalt Skandinaavia standarditele pea kõigis valdkondades. Samuti on inimeste kompetents tema sõnul kenasti kasvanud.

Kolmas aasta välisinvestori kandidaat on madalat profiili hoidev Westaqua Invest OÜ, mis on Vene-Ameerika kontserni Aquaphori osa Westaqua Manufacturing OÜ tütarettevõte. Aquaphor on joogivee puhastamiseks materjalide ning nende alusel veepuhastite suurim valmistaja, olles vene turul liidripositsioonil ning maailmas antud toodangu 10 suurima tootja seas.

Aquaphori eesmärk on kuue aasta jooksul saada maailmas esikohale. Ettevõttel on Sillamäel veepuhastusfiltrite tehas. Investeeringute maht moodustas ligikaudu 5 miljonit eurot. Tehase tootmise ja valmistoodangu müügi maht oli 2014. aastal 13,48 miljonit eurot. Westaqua-Invest OÜ omanikud tunnistasid projekti edukaks ning võtsid vastu otsuse teise veepuhastusfiltrite tehase Narva. Ettevõtte juhtkond ei soovinud Äripäevale pikemaid kommentaare oma tegemiste kohta jagada.

Hetkel kuum