Ave Lepik • 23. september 2015 kell 14:15

Egiptus ostab Mistralid ära

Egiptus ostab ära Prantsusmaal Venemaa tarbeks ehitatud kaks Mistral-tüüpi sõjalaeva.  Foto: Scanpix/Reuters

Egiptus ostab Prantsusmaalt kaks Venemaa jaoks ehitatud kopterikandjat Mistral, teatas Reuters.

Egiptuse president Abdel Fattah el-Sisi ja Prantsusmaa riigipea Francois Hollande jõudsid täna põhimõttelisele kokkuleppele ja rääkisid läbi dessantlaevade üleandmise tingimused, vahendas agentuur Elysée palee teadet.

Eile sai teatavaks, et Egiptuse delegatsioon peab Pariisis läbirääkimisi nelja Prantsuse päritolu sõjalaeva omandamiseks – kõne all olid kaks Mistrali ja kaks Gowind-klassi korvetti.

Mistralide ostuhind jäi saladusse. Prantsuse meedia andmeil käis läbirääkimistel korralik hinnavaidlus, sest Kairo pidas kopterikandjate eest küsitavat summat liiga suureks. Täna saavutatud hinnakokkulepe on vastuvõetav mõlemale poolele, kommenteeris Prantsusmaa valitsuse ametlik esindaja Stephane Le Foll, lisades, et kumbki tehingupartner „ei kandnud kaotusi“. Varem on Prantsuse meedias kirjutatud, et Vene varustuse demontaaž mõlemalt Mistralilt läheb maksma vähemalt 300 miljonit eurot.

Prantsuse meedia kirjutas eile, et Egiptus kavatseb Mistralid lasta vette Punases meres ja Vahemeres, võimaliku plaaniga sekkuda nii Jeemeni kui ka Liibüa konflikti.

Mistralid olid algselt mõeldud Venemaale, kuid Krimmi anastamise ja Ukraina sõjaolukorra tõttu peatas Pariis lepingu. Praegu võtavad Vene spetsialistid sõjalaevadelt maha oma varustust.

Kahe Mistrali ehitusleping sõlmiti 2011. aastal ning laevade hinnaks kokku oli 1,2 miljardit eurot. 2015. aastal katkestatud lepingu järgi tagastab Pariis Moskvale 949 miljonit eurot ning kogu laevadele paigaldatud sõjatehnika. Rohkem nõudeid Venemaal laevadele ei pole.

Prantsusmaa parlamendi ülemkoda Senat kinnitab lepingu katkestamise 30. septembril.

Hetkel kuum