Kadi Neemre • 5. oktoober 2015 kell 16:36

Venemaa soovib arutada naftahindasid

Foto: EPA

Venemaa kinnitas oma valmisolekut kohtuda OPEC-i ning teiste naftat tootvate riikidega, arutamaks globaalse naftaturu praegust olukorda, teatas Venemaa naftaminister.

Reutersi andmetel ootab Venemaad kuu lõpus ees kohtumine Saudi-Araabia ametnikega, arutamaks energiaküsimusi ja teisi projekte.

Peale uudise avalikustamist tegid naftahinnad väikese tõusu. Brenti toornafta barreli hind tõusis 70 sendi võrra ehk 48,72 dollarile; reedel kasvas toornafta hind 44 sendi võrra.

USA toornafta hind tegi 57 sendise kasvu ning barreli hinnaks kujunes 46,11 dollarit.

Venemaa majandus on äärmiselt kehvas seisus ja seda ei ole põhjustanud mitte ainult nafta hindade langus. Rahvusvahelised sanktsioonid, mis riigile peale Krimmi poolsaare annekteerimist rakendati, on Venemaa ekspordi mõistes maailmaareenilt täiesti ära lõiganud.

Peamised naftatootjad nagu Venemaa ja OPEC, sh Lähis-Ida tootjad Venetsueela, Mehhiko ja Nigeeria, on naftahindade terava languse tõttu samuti rängalt kannatanud. 2014. aasta juunis ehk pisut üle aasta tagasi, oli Brenti toornafta barreli hind 114 dollarit.

Selle asemel, et tootmist hindade toetuseks kahandada, otsustas OPEC eelmise aasta novembris jätakata maksimaalsel tootmisvõimsusel ehk toota ligi 30 miljonit barrelit naftat päevas.

Sammu nähakse suuresti turuosa kaitsmise strateegiana, kuna USA naftatootmine on kasvanud.

Naftatööstuse kasumi languse kompenseerimiseks on Venemaa majandusminister esitanud ettepaneku muuta nafta maksustamise strateegiat, nii, et kasumit teenitaks eksportijatelt.

Plaan tooks sisse 1,6 triljonit lisarubla aastatel 2016-2018.

 

 

Hetkel kuum