Äripäev • 27. oktoober 2015 kell 9:09

Teravilja hind jätkuvalt surve all

Nisupõld.  Foto: Scanpix/Reuters

Arvestades, et maailma teravilja varud on viimase kahe aasta kõrgete saakide tõttu normaliseerunud ning sellest aastast prognoositakse jälle keskmisi saake, siis järgmisel kümnel aastal on suurem risk pigem teravilja hindade languseks kui tõusuks.

OECD ja FAO uuest raportist selgub, et 2014. turustusaastaks olid teravilja varud maailmaturul taastunud – kahel järjestikusel aastal koristati USAs maisi rekordsaak, üle keskmise maisi ja odra saak Euroopa Liidus ning Venemaal viisid söödateraviljade (mais, oder, kaer ja sorgo) varud rekordtasemele.

Ka nisu saak olid peamistes tootjariikides väga hea, kirjutab põllumajandusturu korraldamise osakonna taimekasvatussaaduste büroo peaspetsialist Kadri Rand Maablogis.

Majanduskasvu edasine aeglustumine kiiresti arenevates riikides nagu Hiina, kütusehindade langus ning kasvav konkurents eksportijate vahel võib samuti seda riski suurendada.

OECD prognoosi kohaselt jäävad teravilja hinnad järgmise 10 aasta jooksul 6–15% madalamaks võrreldes eelmise dekaadiga. Teisalt võib ilmastikust tingitud teravilja varude vähenemine jällegi tõsta rahvusvahelisi hindasid.

Loe edasi Maablogist, millised on teravilja tarbimise ja tootmise prognoosid.

Hetkel kuum