Mait Kraun • 29. oktoober 2015 kell 13:24

Rahapuuduses Venezuela läks kullareservide kallale

Kullakang  Foto: Bloomberg

Venezuelal on raha otsa saamas ning riik on läinud oma kullareservide kallale, kirjutab CNN Money.

Venezuelal on praktiliselt kogu raha otsas ja on vägagi tõenäoline, et järgmisel aastal muutub riik maksejõuetuks. Just järgmisel aastal kuulub tasumisele hulgaliselt võlamakseid. Venezuela reservid, mis koosnevad peamiselt kullast, on sellel aastal järsult vähenenud, sest riigil on vaja raha võlgade maksmiseks ja sotsiaalprogrammide tööshoidmiseks.

Kuni 2016. aasta lõpuni peab Venezuela maksma ära 15,8 miljardi dollari väärtuses laene. Nii palju raha aga riigil ei ole – kokku ulatuvad Venezuela reservid 15,2 miljardi dollarini, mis on madalaim tase alates 2003. aastast. Suur osa nendest reservidest on just kullas. Vähem kui üks miljard dollarit on rahas.

Valitsus ei avalikusta, kui palju kulda neil praegu on. Mais oli Venezuelal kokku 11,7 miljardi euro eest (70 protsenti reservidest) kulda, mille varud kiiresti vähenesid. Veel veebruaris oli kulda 14 miljardi eest.

„Riik peab müüma veelgi rohkem kullareserve, et suuta võlgasid maksta,“ ütles Capital Economicsi arenevate turgude ökonomist Edward Glossop. „Rahareservid on sisuliselt nullis.“

Venezuela tulud sõltuvad suuresti nafta hinnast, mis on viimasel ajal madalal püsinud. Kuna raha jääb puudu, siis ainuke päästerõngas ongi kullareservide likviidseks muutmine, ütlevad eksperdid.

Venezuela valuuta on tugevalt väärtust kaotanud, inflatsioon ületab 100 protsenti. IMF prognoosib, et riigi majandus langeb sellel aastal 10 protsenti.

Hetkel kuum