Pille Ivask • 30. oktoober 2015 kell 7:47

Hispaania majanduskasv aeglustus

Madridi börs  Foto: epa

Tänavu jõudsat kasvu näidanud Hispaania majandus võttis kolmandas kvartalis hoo maha.

Hispaania SKT kasvas kolmandas kvartalis võrreldes teise kvartaliga 0,8 protsendi võrra. Teises kvartalis kasvas majandus võrreldes esimese kvartaliga ühe protsendi võrra, vahendab Bloomberg.

Analüütikud leiavad, et sisenõudlus kinnistab üha enam oma positsiooni Hispaania majanduskasvu mootorina. Hispaania majandus on nüüdseks kasvanud juba viimased üheksa kvartalit järjest ning viimane teade majanduskasvust tuleb ajal, mil hispaanlased valmistuvad valima minema. Praeguste küsitlusandmete põhjal pole ühelgi erakonnal võrreldes teistega selget edumaad. Valimised peetakse detsembris.

„Meie hinnangul oli sisenõudlus taas võtmetähtsusega, samal ajal kui välissektor tõmbas majanduskasvul hoogu maha,“ selgitas BNP Paribase ökonomist Ginzen Kara. „Me näeme, et kasv on jõudnud oma kõrgpunkti ning neljandas kvartalis majanduskasv aeglustub,“ lisas ta.

Kui varem oli Hispaania majanduse kasvumootoriks pigem eksport, siis nüüdseks on tuuled pöördunud. Madal nafta hind jätab tarbijale rohkem raha kätte ning selle saavad inimesed mujale suunata. Lisaks on Hispaania valitsus kärpinud makse.

Hispaania valitsus on selle aasta majanduskasvuks prognoosinud 3,3 protsenti. Järgmiseks aastaks nähakse ette 3protsendilist majanduskasvu. Euroopa Komisjon riigi majandusele nii optimistlikult ei vaata, 2015. aasta majanduskasvuks nähakse 2,8 ning 2016. aasta omaks 2,6 protsenti. Lisaks leiab Euroopa Komisjon, et hoolimata pingutustest ei õnnestu Hispaanial täita eelarvedefitsiidi eesmärki, mis Euroopa Liidus on 3 protsenti sisemajanduse kogutoodangust.

Hetkel kuum