Äripäev • 4. november 2015 kell 6:45

Maksuamet avaldas ettevõtja välimääraja

Raivo Hein leiab, et ettevõtja elul on palju eeliseid palgatöötaja elu ees. Pildil on ta oma koera Hubertiga Saaremaa kodus.  Foto: Meeli Küttim

Maksu- ja tolliamet avaldas oma Facebooki lehel lihtsa ülevaate, milliseid riske võtab ettevõtja võrreldes palgatöötajaga. Ettevõtja Raivo Hein vastas sellele aga oma nägemusega palgatöötaja riskidest.

Maksuamet tõi välja, et ettevõtja riskid võrreldes palgatöötajaga seisnevad näiteks selles, et ettevõtja:

Muretseb ise töövahendid (seadmed, side, kontor, arvuti).Hoolitseb ise oma töövoo hoidmise eest.Saab tasu ainult kvaliteetse töö eest ja parandab vead üldjuhul oma vahendite arvelt.Annab ja tagab tööle garantii.Koolitab ja sertifitseerib end ise.Hoolitseb ise raamatupidamise ja personali eest.Katab ise tööseisaku kulud, nt kui projekt peatatakse.Katab ise puhkusetasu ja haiguspäevade kulud.Maksab ise oma hüvede eest.Ei saa koondamistasu ega oma muid töötaja õigusi.

Maksuameti postituse iva oli selles, et see võiks aidata tuvastada tegelikku töösuhet, sh palgatöö peitmist OÜ taha. Ent taoline ettevõtja riskide väljatoomine mõjus omamoodi ka palgatöö kiidulauluna. Näiteks ettevõtja Raivo Hein haaras virtuaalse sulepea ja avaldas omakorda Facebookis palgatöötaja riskid võrreldes ettevõtjaga.

Palgatöötaja riskib Raivo Heina nägemuses järgnevaga:

Investeerib kahjulikult oma kõige kallimat vara - aega (aastane tootlus vaid 0-4% olenevalt olukorrast).Suur oht kaotada oma sissetulek igal ajahetkel.Ei ole vaba oma otsustes.Puhkab vaid 28 päeva aastas.Puuduvad isiklikud töövahendid.Peab tegema etteantud töövoogu (mida ta ei salli tegelikult).Palga suurus on alati veidi väiksem, kui äraelamiseks piisav oleks.Ei suuda end ise koolitada.Võib surra enne, kui tasuta eriarsti juurde jõuab.Tõelised hüved - olla iseenda peremees ja omada majanduslikku vabadust - puuduvad. 

Hetkel kuum