Eliisa Matsalu • 12. november 2015 kell 14:00

Valitsus otsib spunki

Samal ajal, kui peaminister Taavi Rõivas moodustas uue töögrupi, on sarnast tööd aasta algusest teinud juba teine samasugune Eesti konkurentsivõime parandamise töögrupp.  Foto: Eiko Kink

Peaminister Taavi Rõivas moodustas majanduskasvu kiirendamise võimaluste otsimise töögrupi, kuigi sisuliselt samasuguse grupi lõi aasta alguses juba IRL endine esimees Urmas Reinsalu.

Eile alustas tööd peaminister Taavi Rõivase moodustatud eri majandusvaldkondade ekspertidest koosnev töögrupp, kelle ülesanne on sõnastada võimalused majanduskasvu kiirendamiseks. Rõivase sõnul on töögrupi kokkukutsumise peaeesmärk leida üles probleemid, mis hoiavad majanduskasvu tagasi. Töögrupi tulemusi kavatsetakse tutvustada järgmise aasta sügisel.

Samal ajal, kui Rõivas moodustas uue töögrupi, on sarnast tööd aasta algusest teinud juba teine samasugune Eesti konkurentsivõime parandamise töögrupp. Nimelt moodustas Isamaa ja Res Publica liidu endine esimees, justiitsminister Urmas Reinsalu aasta alguses Eesti konkurentsivõimelisema ärikeskkonna juhtrühma, mille eesmärk on välja selgitada ettevõtlust takistavad ja kõige enam muutmist vajavad valdkonnad ning teha õigusalaseid ettepanekuid, kuidas saaks riik soodustada ettevõtlust ja elavdada majanduselu.

Spungi otsingutel

Reinsalu juhtrühma kuuluv tööandjate keskliidu tegevjuht Toomas Tamsar ütles, et ta tunnustab valistust soovi eest parandada ettevõtluskeskkonda ja et küsitakse ekspertide ja ettevõtjate arvamusi. Praegu on Tamsari sõnul käsil nii-öelda spungi otsimise faas, kus täpsemalt ei teata, mida otsitakse ja loodetakse, et küll probleem ära tuntakse, kui see ette satub. „See on täiesti okei, kui see faas vaid liiga kaua ei kesta,“ ütles ta.

Tamsari sõnul on tööandjatel selge ootus, et valitsus nende ümarlaudade ja töögruppide tulemusena midagi ka ära teeks. „Veidi teeb murelikuks, et ei paista keskset koordineerimist,“ märkis ta, lisades, et ettevõtluskeskkonna teemadega tegelevad praegu justiits-, ettevõtlus-, rahandus- ja peaminister. Küsimused, mida käsitletakse, on Tamsari hinnangul sarnased ja ka inimesed, kes töögruppides osalevad, kattuvad suuremalt jaolt. „Peaasi, et ei tekiks olukorda, kus silotornide probleemi lahendamisega tegeletakse igas silotornis eraldi ja üks ei tea, mida teine teeb,“ ütles Tamsar.

Ta lisas, et tööandjad ootavad, et kui paljude inimeste suure töö tulemusena tekivad lõpuks ka konkreetsed ettepanekud, siis valitsus aktsepteerib neid ja võtab töösse, mitte ei hakka otsima põhjusi, miks neid tegelikult teha ei saa.

Põhjalikud tulemused

Samuti Reinsalu juhtrühma kuuluv EASi juhatuse esimees Hanno Tomberg seevastu kahe töögrupi vahel sarnasust ei näe. Tomberg selgitas, et justiitsministri loodud rühm keskendub peamiselt üksnes ärikeskkonna juriidikale ja seadusloomele. Samas nentis ta, et rühm tegeleb ka sammudega, mida tuleks majanduse arendamiseks ära teha.

Rõivase töögrupp tegeleb Tombergi sõnul sellega, mida teha konkurentsivõime tõstmiseks, näiteks millist sektorit tuleks turgutada või kuidas muuta Eesti ettevõtteid ambitsioonikamaks. Kas mõlemat rühma on vaja, Tomberg kommenteerida ei söandanud. Justiitsministri juhtrühma koostatud ettepanekud on Tombergi sõnul aga senimaani olnud põhjalikud.

Ekspertide rühmad

Taavi Rõivase loodud töögrupi liikmed on LHV Grupi juhatuse esimees Erkki Raasuke, Eesti Panga juht Ardo Hannson, Chemi-Pharm AS juht Ruth Oltjer, Margit Härma, Taavi Veskimägi, Urmas Varblane, Rain Rannu, Maris Lauri ja Väino Kaldoja. Töögrupis osalevad ka riigikantselei strateegiabüroo ja peaministri nõunikud.

Reinsalu moodustatud juhtrühma kuuluvad Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse juhatuse esimees Hanno Tomberg, tööandjate keskliidu tegevjuht Toomas Tamsar, teenusmajanduse kojast vandeadvokaat Valter Võhma, advokatuuri äriõiguse komisjoni esimees Karin Madisson, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ettevõtluskeskkonna juht Piret Treiberg, rahandusministeeriumi ettevõtluse ja arvestuspoliitika osakonna juhataja Kurmet Ojamaa, makspoliitika osakonna juhataja Lemmi Oro ning riigihangete ja riigiabi osakonna juhataja Kristel Mesilane, kaubandus-tööstuskoja poliitikakujundamise ja õigusosakonna juhataja Marko Udras ning pangaliidu esindajana Riho Roopõld.

Hetkel kuum