Ave Lepik • 14. november 2015 kell 8:04

Islamiriik kelgib: see on Prantsusmaa 11. september

Tänahommikused Prantsuse lehed.  Foto: Le Monde Histoire

Terrorirühmitus Islamiriik võttis vastutuse eile õhtul Pariisis korraldatud veresauna eest, vahendas Itaalia telekanal Sky Tg24.

"See on kättemaks Süüria eest. See on Prantsusmaa 11. september," ütlevad ususõdalased videos. 

Prantsusmaa president Francois Hollande kinnitas, et Islamiriik korraldas Pariisi rünnakud, vahendab BBC. Tema sõnul kavandati ja planeeriti rünnakuid väljastpoolt Prantsusmaad, kuid abi tuli ka riigist seest.

Hollande kuulutas välja kolmepäevase riikliku leina.

Tund hiljem väljastas Islamiriik veebis ametliku teate, kus öeldi, et Prantsusmaa rünnakud olid mõeldud selleks, et näidata, et riik on endiselt nende peamine sihtmärk. Grupeering väidab, et sihtmärke uuriti pikalt ja rünnaku korraldasid "kaheksa venda, kes kandsid lõhkeainevöösid ja automaatrelvi". Avalduses nimetatakse Pariisi jäleduse ja väärastuse pealinnaks. 

Täna varahommikul peeti Sky Tg24 andmeil Parsiisis kinni eilsete terrorirünnakute üks arvatav korraldaja, kes ütles, et on seotud Islamiriigiga. 

Eile tabas Pariisi üheaegselt mitu terrorirünnakut, terroristid avasid tule ja korraldasid plahvatusi seitsmes kohas. Praeguseks on veresaunas hukkunud 128 ning raskemaid vigastusi saanud umbes 180 inimest, kellest 99 on kriitilises seisus, teatas politsei.

Kõige ohvriterohkem rünnak oli kontserdihallis Bataclan, kus keset rokkkontserti avasid terroristid Kalašnikovi automaatidest tule ja võtsid umbes sadakond inimest pantvangi, keda hakkasid seejärel järjest maha laskma. Enne, kui politsei erirühm majja sisenes, jõudsid terroristid maha lasta 87 inimest. Kolm terroristi lasi end kohapeal pommivööga õhku.

Eileõhtustes Pariisi rünnakutes osalenud teadaolevast kaheksast terroristist kõigil oli pommivöö ning seitse neist lasi end ka õhku. Kaheksanda pomm plahvatas pärast politseiniku kuulitabamust.

Hetkel kuum