Pille Ivask • 20. november 2015 kell 5:39

Tuumaprojekt ajas Ungari ja Euroopa Liidu tülli

Viktor Orban tahab Venemaaga häid suhteid hoida  Foto: epa

Euroopa Liit on väljendanud pahameelt Ungari 12,5 miljardi euro suuruse tuumaprojekti üle, kuna see pole piisavalt läbipaistev, kirjutab Financial Times.

Enamiku projektiga seotud lepingutest on saanud endale Venemaa riiklik ettevõte ning Euroopa Liidu hinnangul on tegu ebaseaduslike võtetega.

Ungari peaminister Viktor Orban tahab hoida sooje suhteid Venemaaga ning seetõttu on tuumajaama Paks laiendamine poliitilises mõttes eriti tundlik teema. Brüssel püüab Euroopa Liidu liikmeid veenda, et nood sõltuvust Venemaa energiast vähendaksid.

Euroopa Liidu ametnikud on iseäranis pahased, kuna nende hinnangul pole kogu Paksi projekti ning lepingute süsteem olnud läbipaistev. Euroopa Komisjon teatas eile, et Ungari valitsus on sõlminud lepingud nii kahe uue tuumareaktori ehituseks kui ka kahe vanema reaktori renoveerimise töödeks ilma läbipaistvate protseduurideta. Ungaril on nüüd kaks kuud aega, et Euroopa Liidu esitatud muredele vastata.

Ungari ametnikud on see-eest väitnud, et neile jäävad süüdistused arusaamatuks. Muu hulgas öeldakse, et kirjalikud garantiid on saadud Euroopa Komisjoni endiselt esimehelt Jose Manuel Barrosolt, et Paksi tuumaelektrijaama laiendamine on lubatud Moskva ning Budapesti omavaheliste kokkulepete tulemusena.

Ungari peaminister Viktor Orban on selgitanud, et riigi valitsus on igati austanud nii riiklikke kui ka Euroopa Liidu ja rahvusvahelise õiguse norme.

Paljud kriitikud on väitnud, et nimetatud projekt suurendab Ungari sõltuvust Venemaa energiast veelgi.

Hetkel kuum