Alyona Stadnik • 24 november 2015

Lobjakas: Venemaal on valiku koht

Kolumnist Ahto Lobjakase sõnul on Venemaa presidendil Vladimir Putinil valiku koht, kas ta eskaleerib pingeid või ei eskaleeri.  Foto: Andras Kralla

Kolumnist Ahto Lobjakase sõnul on Venemaa presidendil Vladimir Putinil valiku koht, kas ta eskaleerib pingeid või ei eskaleeri.

"Türgi on ennast reklaaminud lennuki allatulistajana ja Venemaal tuleb otsus langetada. See otsus langetatakse kindlasti selles kontekstis, mida on viimaste kuude jooksul Süürias tehtud," kommenteeris Lobjakas." Tema hinnangul kuuluvad siia mitte ainult Süüria tulevik ja Venemaa-Türgi suhted, vaid see on konfrontatsiooni teoreetiline võimalus, mida Venemaa on paistnud otsivat Ühendriikidega. "Süüria õhuruumis toimuvad operatsioonid väga paljude riikide osalusel," selgitas Lobjakas. "Venemaa on ise seal operatsioone alustades teadlikult tekitanud eskalatsiooni võimaluse."

Lobjaka sõnul saame näha, kas ja kuidas ollakse selleks valmis. "Türgi on NATO riik ning nad on väga agaralt nõudnult NATO-lt põhikirja 4. artiklit, mis tähendab konsultatsioone muret põhjustaval teemal," rääkis Lobjakas. "Sellel on sümboolne tähendus, kui NATO alustaks konsultatsioone sellistel teemadel, siis NATO positsioneeriks ennast ka teatud mõttes vastasseisu Venemaaga."

Lobjaka sõnul on see tundlik teema, kas NATO võtab selle küsimusele arutusele või mitte. "Türgi on selle piirkonna võtmeriik ja kui Türgi tahaks eskaleerida, siis NATO-l tekiks tõsine valiku koht. Türgita ei ole mõtet üldse rääkida Lääne mõttekast osalusest Süürias. See läheks väga keeruliseks ning mis on sellise stsenaariumi kaugemad järelmid, on raske öelda," arutles Lobjakas. 

Eestil tuleks võta positsioon

"Kui tuleks artikkel viis, siis tuleks Eestil välja käia kõik, mis tal vähegi on, et aidata liitlast ehk Türgit." See on NATOs oleku eeldus. Kui meil läheb raskeks, siis kõik tulevad appi, ja mingisugust tagasihoidmist ei tohiks olla, lisas ta. 

Lobjakas on kindel, et Eesti ei jää ükskõikseks. "Eestil on tekkinud võimalus soovi korral olla püham kui paavst ise. Olen kindel, et Ühendriigid ei ole huvitatud eskalatsioonist. Tekib oluline valiku koht meie välis- ja kaitsepoliitika tegijatele," märkis ta. 

Lobjakas rõhutas, et kõik sõltub sellest, mida ütleb Putin, kui Putin ütleb, et midagi ei ole juhtunud, siis ei ole juhtunud midagi. Küsimusele, kui tõenäoliseks peab ta seda, et Putin nii ütleb, vastas Lobjakas, et see on põhimõtteline valiku koht ja ta ei tea, millise valiku Putin teeb. „Kui ta tahaks minna NATO vastu, siis paremat ettekäänet ei ole seni olnud ega ole ka oodata, et lastakse alla Venemaa lennuk NATO liikmesriigi poolt," sõnas ta. "Need on need stsenaariumid, kus külma sõja ajal räägiti tuumakonfliktidest." 

Täna tulistas Türgi oma Süüria piiri lähedal alla ründelennuki, mille kaks pilooti jõudsid katapulteeruda. Venemaa kaitseministeerium kinnitas, et tegemist oli Vene Su-24ga.

Hetkel kuum