Marta Jaakson • 5. detsember 2015 kell 6:00

Miljoniäri sideisik Eestis vassib

Riiulifirmade looja Hardi Reiter juhtis firmat, mille kaudu Tabunou Eestis äri ajas.  Foto: Veiko Tõkman

Salapärase metalliärimehe Maksim Tabunou sideisikuks Eestis on kurikuulus Hardi Reiter, kriminaalkorras karistatud riiulifirmade looja.

Just Reiter juhtis firmat, mille kaudu Floridas elav Valgevene ärimees Tabunou Eestis äri ajas ja millest kirjutasime artiklis "Valgevenelaste saladuslik metalliäri Eestis".

Äri tagamaadest keeldub aga Reiter rääkimast. Kui Äripäev Reiteriga ühendust võtab, jääb tema suust kõige võimsamalt kõlama vaid: “Küsige ema ja isa käest!” Ta ei andnud ühtegi sisulist vastust küsimustele, millega tema ja Maksim Tabunou firma tegeles.

Muu hulgas üritas ta lausa väita, et oli firmaga väga lühiajaliselt seotud ning ei tea midagi. See on aga vale, sest äriregistri andmeil oli Reiter firma juhatuses koguni viis aastat – 2009. aasta algusest kuni 2014. aastani, mil firma läks üle firmade likvideerijale Rein Lossile. Kaks kuud enne Lossi kätte minekut omas just Reiteri firma KOND Int OÜ Linesmarki. Ka praegu on just Reiter äriregistri andmetel firma menetlusdokumentide kättesaamiseks pädev isik.

Meedia tähelepanu sundis Reiteri rünnakule. Nädal pärast seda, kui Äripäev Reiteriga ühendust võttis, saatis Reiter toimetusse kirja, milles avaldas kahtlust, kas tema tegemistest kirjutav ajakirjanik on ikka eetiline.

Eduka äri omanikud maksuparadiisis

Metalliäri sündis usaldusühinguna 2009. aastal Hardi Reiteri jõul. Kui muidu müüvad riiulifirmade loojad registreeritud maimukese ära ning neist jääb märge vaid kui asutajast, siis seekord jäi Reiter koos Raimond Aidaga osanikuks kuni 2011. aastani. Samal ajal tegutses firmas ka maksuparadiisiks oleval Briti Neitsisaartel registreeritud firma Kentish Commercial Ltd. Kogu selle aja oli Reiter ka juhatuses. 2012. aastal sai Linesmark uue omaniku, kelleks oli Valgevenest pärit ettevõtja Maksim Tabunouga seotud Šveitsis registreeritud firma Tinco AG.

Kuigi Reiter üritas oma seotust Valgevene päritolu investoritega pisendada, tunnistas Maksim Tabunou, et Reiter on tema parim sõber. Meeste headest suhetest ja tihedast läbikäimisest annab tunnistust ka pildimaterjal Tabunou Facebooki kontol. Mõni päev pärast Äripäevaga suhtlemist tehtud fotol istub Reiter Tabunou punnis kohvril ning aitab seda jõuga sulgeda. Hiljuti Eestis käies Reiteri kodu külastanud Tabunou tänab postituses jumalat selliste heade sõprade eest.

Kui metallifirmaga seotud ettevõtteid ­uurida, siis ilmneb, et Reiter on ka Linesmarki tütarfirma Gloss & Reiter OOO nõukogu esimees. Vannitoatarvete tootmise- ja müügiga tegeleva ettevõtte kodulehel on koguni kirjas, et Reiter on selle ettevõtte direktor.

Gloss & Reiteri kodulehelt leiab Valgevene, Ukraina ja Venemaa esinduse kontaktnumbrid. Neid läbi helistades vastab vaid Venemaa number. Selgub, et ettevõte Moskvas enam ei tegutse. Küll aga on neil konsultant Smolenskis, kes soovitab pöörduda direktor Mihhaili poole, kelle numbri ka lahkesti annab. Mihhaili numbrile helistades vastab automaatvastaja. Saadame numbrile sõnumi, ent jääme Mihhaili vastuseta.

Hardi Reiter ei soostu oma äridest rääkima

Äripäeva intervjuud Hardi Reiteriga jäid lühikeseks ja ta ei olnud nõus oma äritegevust puudutavatele küsimustele vastama. Järgneb intervjuu.

Tere! Kas ma räägin Hardi Reiteriga? Jah.

Me oleme korra varem rääkinud Linesmarkist, Kevadhelinast, ma sooviksin teilt veel paari asja küsida. Minge küsige oma isa ja ema käest!

Teil on Valgevenes Linesmarki tütarfirma firma Gloss ja Reiter, millega see firma tegeleb? Te ei kuulnud või? Minge küsige oma isa ja ema käest!

Te olete selle firma nõukogu esimees. Te olete selle firma direktor. Kas te ei kuulnud või? Kas te kõrvu pesete vä?

Millega see firma tegeleb? Kas te pesete kõrvu vä? (viskab toru hargile)

Kriminaalkuritegu ei lubanud alustada finantsteenustega

2014. aastal soovis Hardi Reiter oma firmale KOND Int OÜ finantsasutuse registreeringut, millest tuli aga suu puhtaks pühkida. Vastavalt rahapesu tõkestamise seadusele ei tohi finantsvaldkonna registreeringut anda isikutele, keda on karistatud tahtlikult toimepandud kuriteo eest ja karistusregistri seaduses sätestatud tähtajad ei ole möödunud. Nii keelduski majandus- ja kommunikatsiooniministeerium talle luba väljastamast, sest

Reiter on 2010. aastal süüdi mõistetud tahtlikult toime pandud kriminaalkuriteos. Reiter tunnistati süüdi teiste riiulifirmade loojatega keelatud kokkuleppes ehk kartellis, mille eesmärk oli määrata kindlaks valmisfirmade müügihind. Kuna karistusregistris sätestatud tähtajad ei ole möödunud, keeldus ministeerium rahapesu ja terrorismi tõkestamise seaduse kohaselt finantsasutuse registreeringust. Reiter on selle otsuse kaevanud edasi Euroopa Inimõiguste Kohtusse. Küsimusele, miks Reiter finantsteenuseid soovis osutama hakata, ta ei vastanud. Finantsteenuste vahendamisega soovis tegelda ka Reiteri Valgevene äripartner Maksim Tabunou.

Hetkel kuum