Kadi Neemre • 30. detsember 2015 kell 20:43

2016. ei too naftale midagi head

Foto: EPA

Esimese kvartali nafta hinnad näitavad pahaendelisi märke, võib USA valitsuse värsketest andmetest välja lugeda.

Valitsuse andmete kohaselt kasvas nädalane naftavaru 2,6 miljoni barreli võrra; paljud analüütikud ootasid aga varude kahanemist.

Eelmisel nädalal kahanesid naftavarud 6 miljoni barreli võrra, vahendab CNBC.

Samas on Saudi Araabia otsustanud toota veelgi enam naftat, seda hoolimata sellest, et riik on tulenevalt nafta hindade langusest ja selle mõjust riigieelarvele sunnitud kärpima riiklikke toetusi.

Fakt, et riik teatas valmisolekust tõmmata oma püksirihma koomale, eesmärgiga säilitada oma turuosa, paneb paljud börsimaaklerid uskuma, et hinnad võivad madalaks jääda veel pikaks ajaks.

USA naftatootmine on aga jäänud üsna stabiilseks. Eelmisel nädalal kasvas naftatootmine 9,2 miljonile barreline päevas; nädal varem oli tootmismahuks 9,179 miljonit barrelit päevas.

Eelmisel aastal samal ajal oli tootmismahuks 9,13 miljonit barrelit päevas, kuid tipphetkel toodeti 9,6 miljonit barrelit naftat päevas.

WTI futuurid kukkusid täna 3,4% 36,60 dollarile barreli eest.

Langus algas juba eile, mil American Petroleum Institute andmete kohaselt tegid naftavarud vastupidiselt analüütikute prognoosile hoopis tõusu.

Analüütikud hoiatavad, et madalad hinnad jätkuvad vähemalt 2016. aasta esimeses kvartalis, kuna seoses sanktsioonide kergendamisega hakkab Iraan järgmisel aastal tootma ligi 500 000 barrelit naftat päevas.

 

 

Hetkel kuum