Kadi Neemre • 7. jaanuar 2016
Jaga lugu:

Allikad: Hiina soovib kiiret ja teravat jüaani langust

Foto: EPA

Hiina keskpank on poliitnõunike üha kasva surve all lasta jüaanil kiiresti ja teravalt, 10-15%, kukkuda.

Hiina Keskpank on viimastel kuudel kulutanud miljardeid dollareid jüaani ostmiseks, kaitsmaks valuutakurssi, kuid pole seejuures suutnud turuhoiakuid stabiliseerida.

Valuuta on sujuvalt kaotanud veel 2,6% USA dollari suhtes ning seda hoolimata keskpanga ootamatust, ligi 2% valuuta devalveerimisest.

Asjaga tegelevad poliitikud soovivad nüüd kiiret ja teravat jüaani devalveerimist, mida toetab karmim kapitalikontroll, ohjeldamaks spekulatsioone ja raha väljavoolu riigist.

“Me peaksime laskma jüaanil märkimisväärselt kukkuda, kuid samas peaks meil olema alumine piir; see ei tohi majandusele ja finantssüsteemile suurt mõju avaldada ning põhjustada suurt paanikat turul,” sõnas mõjukas valitsusametnik Reutersile.

Lastes jüaanil teravalt ja kiirelt kukkuda, aitaks see pehmendada mitmete Hiina võlgadest koormatud ettevõtete seisu olukorras, mil valitsus jätkab kaugeleulatuvate struktuursete reformidega.

Peking püüab majandust läbi tööstusliku ületootmise vähendamise restruktureerida ning suunata enam tarbimise suunas.

Viimaks oma restruktureerimise plaani ellu ilma massilisi pankrotte põhjustamata, soovitati allikate sõnul keskpangal jüaanil kukkuda lasta.

Kuigi nõrgem jüaan võib Hiina ekspordi välismaale muuta odavamaks ning välismaised tooted Hiinas kallimaks, ei meeldi see suure tõenäosusega riigi kaubanduspartneritele.

Hiina keskpanga sekkumine on aga väga kalliks maksma läinud. Hiina välisvaluuta reservid kukkusid eelmisel aastal enam kui 0,5 triljoni dollari võrra; ainuüksi detsembris kukkusid valuutavarud 107,9 miljardile dollarile.

“Hiina suurim risk ei ole mitte majandus, vaid number üks – poliitika ebakindlus ning number kaks – valuuta. Hiina kõnnib õhukesel jääl,” hoiatas Vanguard Investments Hong Kongi Aasia ökonomist Qian Wang.

 

 

Jaga lugu:
Hetkel kuum