Äripäev • 15 jaanuar 2016

Reformikate uus peasekretär sai karmi õppetunni

Reformierakonna rahaasjadega tegelema hakkaval uuel peasekretäril on lapsepõlvest kurb kogemus raha väljapressimise ohvriks sattudes.  Foto: Anti Veermaa

Reformierakonna rahaasjadega tegelema hakkaval uuel peasekretäril Reimo Nebokatil on lapsepõlvest kurb kogemus raha väljapressimise ohvriks sattudes.

“Poiss oli ikka kõva hirmu all. Ähvardati füüsilise vägivallaga,” uskus Haapsalu puiduärimees Arvi Nebokat, kelle 14aastane poeg Reimo kodunt isa tagant ligi pool miljonit krooni näppas ja sõbrale mahaprassimiseks viis, kirjutas Õhtuleht 2001. aasta novembris.

Ühel päeval läks mees koju ja avastas, et raha ei ole. “Kõik oli läinud, viimasegi kroonini. See oli mai lõpul või juuni algul, täpselt ei mäleta. Läksin politseisse ja tegin avalduse. Ja mu poiss tunnistas kõik kohe ilusti üles,” seletas isa. “Miks ma teda kahtlustasin? No kes mul teised ikka siin vargil käivad. Ja siis poeg rääkiski selle väljapressimise loo ära.”

Varem polevat nende peres iial juhtunud, et poeg isa tagant raha näppaks. “Ju tal oli ikka suure hirmu all. Ega ta seda raha korraga võtnudki, hakkas väiksematest summadest peale. Ta rääkis meile ju pärast kõik välja.”

Mees ütles, et kodus hoitud sularaha, ligi pool miljonit krooni, oli tal laenuks võetud. “Samas polnud mul firma raha, vaid isiklik, see oli suure asja jaoks võetud, kinnistu ostuks, aga asi venis, ja nii ta läks...” Kas majanduspolitsei pole turja karanud, et nii suur raha? Puiduäris liigub väidetavalt palju nn. musta sularaha. “Uurimise käigus on see asi juba läbi käinud,” jäi ärimees toona napisõnaliseks.

Reimo Nebokat astus Reformierakonda 2005. aastal, sellest ajast saadik on ta osutunud valituks ka Ridala vallavolikogu liikmeks.

Alates 2006. aasta juunist kuni 2007. aasta septembrini oli ta Reformierakonna Läänemaa arendusjuht. Seejärel töötas ta aastajagu sotsiaalminister Maret Maripuu nõunikuna.

Septembrist 2008. aastal töötas Nebokat juba erakonna peakontoris piirkondade arendusdivisjonis. Alguses Kalev Lillo juhtimisel nõunikuna, hiljem sai ta juba ise arendusdivisjoni juhiks.

Ühine äri Paide autorollotajatega

Võlgades transpordifirmad tankistidele müünud ning eelmisel talvel riigikogusse kandideerinud tollasel reformierakondlasest Paide abilinnapeal Janno Lehemetsal oli ühine äri Reimo Nebokatiga. Nimelt kuulus 80 protsenti OÜ-st Läänemaa Kontorikuller Nebokati osalusega Anniki Iluteenused OÜ-le. Ülejäänud 20 protsendi taga olid Lehemets ja Kristo Valge. Praeguseks on Nebokat lahkunud Läänemaa Kontorikuller juhatusest ning ettevõtte ainuomanikuks on eelmise aasta oktoobrist Lehemets.

Hetkel kuum