Pille Ivask • 25. jaanuar 2016 kell 5:48

Portugali uus president võib aidata kaasa poliitilisele stabiilsusele

Marcelo Rebelo de Sousa  Foto: epa

Eile Portugalis toimunud presidendivalimistel saavutas võidu Marcelo Rebelo de Sousa, vahendab Reuters.

Sousa sai valimistel 53 protsenti häältest, põhikonkurent Antonio Sampaio da Novoa 22 protsenti häältest. 

Kuigi Portugalis on president üsnagi sümboolse tähtsusega, näevad eksperdid Sousa rolli seekord rahusobitajana. Oktoobris toimunud parlamendivalimiste tulemusena said Portugalis võimule vasakpoolsed ning sellest ajast peale on riigi poliitikamaastik olnud üsna segane.

Sotsiaaldemokraat ning endine ajakirjanik 67aastane Sousa lausus oma võidukõnes, et püüab vasak- ja paremjõudude vahel parema läbisaamise saavutada. Sousa märkis, et eile toimunud valimised tähistasid pika valimistralli lõppu ning lõpuks ometi on kätte jõudnud aeg, mil Portugal alustab nii sotsiaalse, majandusliku kui poliitilise rahuajaga.

Portugal vajab poliitilist rahuaega praegu enam kui kunagi varem. Oktoobris toimunud valimiste tulemusena said võimule mõõdukalt vasakpoolsed jõud, kes oma ideede elluviimiseks vajavad aga vasakäärmuslaste heakskiitu.

Mitmed politoloogid ei usu, et Portugali uus valitsus nelja-aastast valitsusaega vastu peab, kusjuures president võib seejuures mängida just võtmerolli. President võib kas mängida parteide omavaheliste suhete koordineerimisel vahemeest või kasutada oma võimu, parlamendi laiali saata ning välja kuulutada uued valimised.

Hetkel kuum