Sirje Rank • 26 jaanuar 2016

Swedbank: Rootsi majandus võib järsult pidurdada

Stockholmi eeslinn Husby  Foto: Scanpix/Reuters

Värskes majandusprognoosis nendib Swedbank, et näiliselt on Rootsi majanduses kõik hästi – majandus kasvab täistuuridel.

Pealispinna all on aga süvenemas tasakaalustamatuse nähud, mis võib viia selleni, et ilma vajalike reformideta Rootsi majanduskasv 2018. a järsult pidurdab.

Ohtlikest arengutest toob Swedbank välja tööturu polariseerumise, düsfunktsionaalse eluasemeturu ning integratsiooni, millele tuleb oluliselt enam tähelepanu pöörata.

Panga prognoosi järgi kasvab läinud aastal tugevalt kasvanud Rootsi majandus jõudsalt ka sel ja tuleval aastal, vastavalt 3,4 ja 2,9%. Majanduskasvu veab tugev eratarbimine ja tugev avaliku sektori tarbimine, mida mõlemat mõjutavat pagulastega seotud kulutused. Ent kasvu veab ka eksport, mis saab hoogu USA ja Euroopa majanduse toibumisest ja Rootsi krooni nõrgemast kursist.

Rootsi tööturust visandab Swedbank, et 2017. a lõpust hakkab töötuse määr uuesti kasvama, kuna süveneb lõhe töötute oskuste ja tööturu vajaduste vahel. Eriti suur on tööpuudus sisserändaja taustaga inimeste seas. Eluasemeturul prognoosib Swedbank, et eriti suurlinnades ei jõua uute elamispindade ehitus elanikkonna kasvuga sammu pidada – hinnad tõusevad, üürikorteri leidmine on peaaegu võimatu ning riigi sees on takistatud kolimine sinna, kus oleks töökohti.

Swedbanki analüütikud soovitavad panustada struktuursetele reformidele. Investeerida infrastruktuuri, mis võimaldaks hõlpsasti tööl käia ka kaugematest piirkondadest, kus võib samas olla vaba maad, kuhu saab rajada uusi elamispindu. Integratsiooni parandamiseks soovitatakse vähendada kulusid, mis on seotud sisserändaja palkamisega ja panustada enam vahendeid ümber- ja täiendõppele.

„Praegu näeme vaid kahvatuid katseid olukorda eluasemeturul parandada ning tagasihoidlikke investeeringuid infrastruktuuri. Töötu abirahade suurendamine ning maksusoodustuste piiramine majapidamisega seotud teenustelt töötavad paremale integratsioonile vastu,“ nendib Swedbank. „Pärast kolme kiire majanduskasvu aastat vahemikus 2015-2017 näeme seega suurt riski, et Rootsi majanduskasv 2018. aastast ja sealt edasi järsult pidurdub.“

Hetkel kuum