Sirje Rank • 29. jaanuar 2016
Jaga lugu:

Prantsusmaa sai paigalseisust välja

Prantsusmaa president Francois Hollande  Foto: Scanpix/Reuters

Saksamaa järel euroala suurim majandus Prantsusmaa sai läinud aastal stagnatsioonist välja, kuid majanduskasvu tempo ei ole piisavalt kiire, et tööpuudust alla tuua.

Viimasest sõltub, kas Prantsusmaa president Francois Hollande lubab endal 2017. aasta presidendivalimistel uuesti kandideerida. Äsja kuulutas ta välja rea reforme, et tööturul valitsevat „hädaolukorda“ lahendada, kuid kriitika on pigem skeptiline.

„Nii nagu varasemate reformidega, ei lahenda ka need tööturu struktuurse jäikuse probleemi,“ märkis läinud nädalal reitinguagentuur Fitch.

Prantsusmaa statistikaameti Insee täna avaldatud andmeil kasvas Prantsusmaa SKP mullu 1,1% pärast kolm aastat paigal tammumist.

Tegu on 2012. a võimule tulnud Francois Hollande’i valitsemisaja kõige kiirema majanduskasvu tempoga, kuid analüütikute hinnangul peaks SKP kasvama vähemalt 1,5% tempos, et töötust 10,6% tasemelt alla tuua. Mullu lisandus töötute hulka veel 90 000 inimest, kergitades koguarvu 3,6 miljonile.

Täna avaldatud majanduskasvu numbritest nähtus, et ilmselt terrorirünnakute mõjul aeglustus majanduskasv aasta lõpul uuesti, sest turiste oli vähem ja tarbimine vähenes.

Samas on positiivne uudis, et Prantsusmaa ettevõtted investeerivad jälle.

„Klassikaline seis, kus detailid on paremad kui pealkirjad,“ kommenteeris agentuurile Bloomberg Banque Pictet ökonomist Frederik Ducrozet. „Parim uudis on, et investeeringud kasvavad.“

Ettevõtete investeeringud kasvasid 1,3%, mis on suurim kvartaalne kasv 2013. a viimasest kvartalist.

Eratarbimine, mis moodustab 55% Prantsusmaa SKPst, kahanes neljandas kvartalis 0,4%, samal ajal kui avaliku sektori tarbimine sama võrra kasvas.

Prantsusmaa majanduskasvu tempo jääb naabritele alla – Saksamaa SKP kasvas mullu 1,7% ja Suurbritannias 2,2%.

Francois Hollande'i meetmete pakett tööpuuduse alandamiseks nägi muu hulgas ette 500 000 praktikakoha loomise ja täiendavad toetused väikeettevõtetele noorte või kaua tööta olnud inimeste palkamisel. 

Jaga lugu:
Hetkel kuum