Sirje Rank • 2 veebruar 2016

Euroala tööpuudus vähenes

Tänavapühkija Hispaanias, kus töötuse määr mullu kiiresti langes, kuid on siiski jätkuvalt üle 20% taseme.  Foto: Scanpix/Reuters

Eurostati täna avaldatud andmeil kahanes töötuse määr euroalal mullu detsembris viie aasta madalaimale tasemele.

Ent endiselt on see kahekohaline number – töötus alanes 10,4%-le eelnenud kuu 10,5%-lt. See on madalaim näit 2011. aasta septembrist, vahendas agentuur Bloomberg.

Euroala majandusele täiendavat stiimulit kavandava Euroopa Keskpanga prognoosis on töötuse määr tänavu 10,5%, et aeglaselt 2017. aastaks alaneda 10,1%-le.

Esmaspäeval kordas keskpanga juhatusse kuuluv Benoit Coeure, et keskpanga pingutused üksi majandust kestvalt jalule ei aita – poliitikutel tuleb ellu viia struktuursed reformid.

„Selleks, et majanduse toibumine oleks struktuurne, mis suurendaks kasvupotentsiaali ja vähendaks struktuurset tööpuudust, ei piisa üksi rahapoliitikast,“ ütles ta.

Madalaim töötuse määr oli detsembris Eurostati andmeil euroala riikidest Saksamaal (4,5%), kõrgeim jätkuvalt Kreekas (24,5%).

Kogu ELi vaadates on töötuse määr aastatagusega võrreldes alanenud kokku 23 liikmesriigis. Enim on töötuse määr alanenud Hispaanias, Slovakkias ja Portugalis, tõusnud aga Soomes (9 protsendilt 9,5%-le), Austrias ja Lätis (10,1 protsendilt 10,2%-le).

Eurostatiga samal päeval avaldas oma tööpuuduse näitajad ka Saksamaa Föderaalne statistikaamet. Ameti metoodika järgi arvestades on Saksamaa töötuse määr jaanuaris madalaimal tasemel kahe Saksamaa taasühinemisest ehk 6,2% tasemel tööealisest elanikkonnast.

Hetkel kuum