Kadri Põlendik • 15. veebruar 2016 kell 13:15

Varoufakis: Kreeka majandusel läheb kohutavalt

Kreeka endine skandaalne rahandusminister ja ökonomist Yanis Varoufakis  Foto: EPA

„Kohutavalt, südantlõhestavalt halvasti,“ vastas Kreeka endine skandaalne rahandusminister Yanis Varoufakis küsimusele, kuidas läheb praegu Kreeka majandusel.

Varoufakis andis hävitava hinnangu nii Kreeka majandusele kui ka troika (Euroopa Komisjon, IMF ja Euroopa Keskpank) tegevusele täna veebilehel Quora talle esitatud küsimustevoorus. „Põhjus, miks minusugused inimesed valiti 2015. aasta jaanuaris juhtima Kreeka läbirääkimisi troikaga, on lihtne: troika poliitika Kreekas põhjustas suurima majandussurutise, mida maailm on näinud pärast 1930. aastaid,“ teatas eksminister.

Varoufakis viitas allolevale graafikule, kus horisontaaltelg näitab, millise kangusega kasinusmeetmeid igas euroala riigis rakendati 2009.-2014. aastal. „Kreeka on selle arvestuses kahtlemata meister,“ tõdes Varoufakis. Vertikaaljoon näitab eurodes riigitulude kasvu või langust, kui number jääb alla nulli. „See pilt ei saaks olla selgem: ei üllata, et kõige rohkem võlgu olev riik rakendas kõige rangemaid kasinusmeetmeid ja seetõttu nägi, kuidas riigitulud varisesid kokku,“ selgitas Varoufakis ja märkis, et seetõttu otsustasidki kreeklased mullu jaanuaris tema partei Syriza võimule valida.

Kreeka nn kasinuslõhe. Horisontaaltelg näitab struktuurse puudujäägi vähendamist, vertikaaltelg näitab nominaalset SKPd, ülalpool nulli selle kasvu ja allpool nulli selle kahanemist.   Foto: Quora

„Huvitaval kombel püüavad nüüd peavoolumeedia, eurogrupp ja teised teid veenda, et Kreeka oli taastumas ja oleks praeguseks omadega järje peal, kui Syriza poleks 2015. aasta jaanuaris võitnud ja Varoufakis oleks teinud nii, nagu eurogrupp teda juhendas.“ Varoufakise sõnul ei saa miski tõest kaugemal olla. „Kreeka oli vabalanguses, enne kui meie valituks osutusime, ja jätkab vabalangust, sest meie katsed uuesti läbi rääkida maailma kõige ebaõnnestunumat programmi purustas kaljukindel troika, kes oli väga järjekindel, sest ei tahtnud „kaotada“ Hispaaniat, Portugali, Iirimaad ja teisi,“ hindas Varoufakis ja meenutas, et troika läks lausa nii kaugele, et sulges Kreeka pangad, andes nii veel ühe hoobi niigi kahanevale sotsiaalmajandusele.

Oma kirjutises loetleb Varoufakis kõiki neid meetmeid, mis troika kehtestas. Ette antud tingimused tähendasid, et ettevõtlusmakse tuleb tõsta 29%ni (naaberriigis Bulgaarias on see määr 10%), kõik ettevõtted peavad tegema 2015. viimasel kuul 2016. aasta maksude kohta ettemaksu, käibemaksu tuleb tõsta 23%ni pea kõigi toodete puhul, samuti tuleb veelgi kärpida pensione. Kehtestati ka Varoufakise hinnangul üüratu eesmärk, et järgneva kümne aasta jooksul peab jääma eelarve ülejääk 3,5% juurde. See on aga eksministri sõnul kindel sõnum ettevõtjatele, et tulevikus maksustatakse neid veelgi rohkem.

„Selleks piisab targa 10aastase analüüsioskustest, et mõista, et eurogrupi ja troika möödunud suvel kehtestatud majanduspoliitikad on loodud selleks, et ebaõnnestuda. Ja seetõttu nad ka ebaõnnestuvad,“ võttis Varoufakis oma vastuse kokku.

Hetkel kuum