Artikkel
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Jäätmemaja hoiab prügikollid eemal

  Igast küljest suletud ja lukustatud prügimaja hoiab ära situatsiooni, et võõrad pääsevad olmeprügisse sobimatuid ehitusjäätmeid viskama. Foto: Andras Kralla

  Igal aastal leiab üha rohkem korteriühistuid, et aeg oleks prügikastid katuse alla kokku koondada ja luku taha panna.

  Ühistute juurde loodud prügimajad hoiavad eemal prügireostuse ja kõrvaliste isikute jäätmed ning tagavad elukoha ümbruses korra, kirjutab 17. veebruari Äripäev ehituse rubriigis. 
  Juriidilise poole pealt ei nõua prügimaja loomine korterelamu juurde ühistult erilist pingutust. Eesti Korteriühistute Liidu juristi Dagmar Mattiiseni sõnul peab ühistu taotlema kohalikult omavalitsuselt loa juhul, kui prügimaja rajatakse linna maale. "Kui prügimaja rajatakse aga korteriühistu enda maale, siis piisab, kui kohalikku omavalitsust lihtsalt sellest informeerida."

  Jäätmemaja hind jääb vahemikku 1500-3000 eurot.

  Hind sõltub: 

  prügimaja suurusest,

  karkassplaatide mõõtmetest,

  värvilahendusest,

  betoonvundamendi rajamisest,

  vundamendi rajamisel väljakaevatud mulla utiliseerimisvajadusest,

  lukusüsteemist.

  Mattiiseni sõnul on oluline, et prügimaja sulanduks ümberkaudse linnaruumiga. Kui varem eeldas prügimaja rajamine kõikide korteriomanike nõusolekut, siis praegu piisab korteriomanikest, kellele kuulub rohkem kui pool kaasomandist, märkis Mattiisen.
  OÜ Õuemeister juhataja Tarmo Saupõllu sõnul oskab sobiva maja soovitada arhitekt, kes teab ka arvestada antud piirkonna nõuetega. Tavaliselt prügimaja ehitus projekti ei nõua, kuna nende pindala jääb enamasti alla 20 ruutmeetri.
  Viimane trend – hekiga piiratud prügimajad
  Nii prügimaju kui ka -konteinereid rajanud OÜ Silver Agu Ehituse omaniku Silver Agu sõnul on skeem lihtne. Ühistu esitab tellimuse ja teeb hinnapakkumise ning ettevõte kas kinnitab selle või lükkab tagasi. "Tavapärane on lasta paigaldada kolm konteinerit. Üks paberi ja papi jaoks, teine biojäätmete tarbeks ning kolmas olmeprügile,” märkis Agu, kes on oma ettevõttega püstitanud näiteks Keilas asuva Tõmmiku jäätmejaama, samuti on ehitatud prügimaju Mustamäe teel ja Raua tänaval asuvate korteriühistute juurde.
  Mustamäle ja Raua tänavale rajatud prügimajad on küll metallaedadega, kuid viimane trend on Agu sõnul puittaradega prügimajad. Samuti on üha rohkem prügimaju hakatud piirama hekiga, et elamute hoovipealne visuaalne pilt ei saaks rikutud. 
  Prügimaja peab sobituma ümbritsevasse miljöösse
  Saupõllu sõnul sobivad puidust prügimajad üldjuhul miljööväärtuslikku puitmajade rajooni. Paneelmajade juurde rajatakse enamasti metallist prügimajad. Leidub ka kivist ja puidust kombineeritud prügimaju. 
  "Asukoha valikul peaks jälgima, et prügiauto pääseks objektile võimalikult lähedale. Samuti tuleks prügimaja suuruse valikul arvestada, et mõne aasta pärast sorteerime prügi praegusest oluliselt rohkem ja siis on ka prügikastidele lisa oodata,” märkis Saupõld.
  Agu sõnul tasub jälgida, et prügimaja oleks igast küljest piiratud ning lukustatav, mitte eest avatud. "Kui prügimaja pole piiratud ja on eest lahtine, siis tuuline ilm lennutab prahi laiali. Samuti võivad ümberkaudsed inimesed oma prahti võõrastesse kastidesse panna,” selgitas  Agu.
  Peale muude metallkonstruktsioonide ka prügimaju tootva OÜ Temeko Metall projektijuhi Ivar Laigu sõnul tuleks iga prügimaja karkass kindlasti kuumtsinkida. Sest prügimaja pelgalt värviga katmisel võib olla kindel, et terve maja on kolme-nelja aasta pärast roostes.

  Puidust prügimaja

  peab olema sügavimmutatud (võimalik aastate pärast üle värvida või õlitada)

  laudik peab olema tuult läbi laskev

  Eelised:

  visuaalselt esteetilisem

  harmoniseerub paremini rohelise ümbruse ja puitarhitektuuriga

  Metallist prügimaja

  karkass peab olema kuumtsingitud

  seinad profiilplekist, soovi korral värvitud

  räästaalune osa suletud tsinkvõrguga (kaitseks lindude eest)

  katusematerjaliks on sobivaim trapetsplekk

  Eelised:

  ilmastikutingimustele vastupidavam

  vandaalikindlam, ei võimalda süütamisi 

  "Metallist prügimajadel on kuumtsingitud karkass, millel on sobivat värvi profiilplekist seinad ja katus. Räästaalune osa on suletud tsingitud võrguga, et vältida kasside ja lindude külaskäike. Hea valik on ka tsingitud metallkarkass koos puitlaudisega. Uks võiks olla hüdraulilise sulguriga ja lukustatav,” rääkis Saupõld.
  Katusematerjalina kasutatakse Agu sõnul trapetsplekki, mis peab ilmastikule vastu, ilma et läheks roostetama. Plekist prügimajade puhul tagab seinte ja katuse vaheline võrestik õhu liikuvuse, mis ei lase tekkida ebameeldival lehal.
  Korralik prügimaja peaks vastu pidama 20 aastat
  Puidust prügimajad ehitatakse seevastu puitkarkassiga ja tuult läbilaskva laudisega. Saupõllu sõnul on puitkarkassiga prügimajade ehitamisel üldjuhul kasutatud süvaimmutatud puitu, mis peab tavalise puiduga võrreldes paremini ilmastikule vastu ja mille saab vajadusel aastate pärast üle värvida või õlitada.
  "Tavaliselt soovitakse sinna juurde ka väikest abiruumi aiatööriistade jaoks. Kui tuua välja peamine võrdlus, siis metallist prügimajad on natuke vandaalikindlamad ega ole nii tuleohtlikud kui puitprügilad,” lisas Saupõld. Korralikult ehitatud prügimaja peab vastu vähemalt 20 aastat.
  Agu sõnul on iseenesestmõistetav, et prügimaja rajatakse betoonvundamendile, mis kaitseb konteinereid maapinnale langenud sademete eest. Konteinerid ise on üldjuhul plastist.

  Puitaia valikut takistab hirm vandaalide eesSirje Igalaan, ühistuhaldurPuhangu 2 ja 28 kortermajades ning Kari 5 korteriühistus

  Tegime prügimaja ehitamisel valiku mitme ettevõtte hulgast, sõelale jäi Temenko, kelle metallkinnitused olid võrreldes teiste pakutavate majadega kvaliteetsemad ja paremini kinnitatud.

  Paraku pole saanud puitaedadega prügimaju rajada, kuna need oleksid suure tõenäosusega langenud huligaanide ohvriks ja lihtsalt põlema pandud. Olgugi, et väljanägemiselt on need võrreldes metallkarkassidega märksa kenamad.

  Koos 30 sentimeetri jagu maa sisse kaevatud betoonalusega kulus ühe prügimaja ehitamisele poolteist kuud, maksumus oli pea 2500 eurot. Prügimaja hõlmas 3,3x4,3 ruutmeetrit.

  Vundamendiks võib sobida ka olemasolev asfalt või kiviplats, ent tavaliselt betoneeritakse või laotakse kividest uus alus, mis on üldisest tasapinnast veidi kõrgem. Vundamendi ehitus läheb Laigu sõnul korteriühistule küll tuhat eurot rohkem maksma, kuid prügimaja rohule rajamine on mõeldamatu, sest konteinerid vajuksid maasse.
  Tellijal tuleb veel arvestada, et betoonitööde puhul lisandub hinnale ka väljakaevatud mulla utiliseerimisele kuluv töö. Mingist kindlast hinnatabelist prügimajade puhul paraku rääkida ei saa, sest lõpphind moodustub paljude tegurite põhjal. Rolli mängib prügimaja suurus, vähem oluline ei ole ka materjali kulu. Karkassiplaatide suurus ja nende värvilahendused mõjutavad omakorda lõpp-produkti maksumust.
  Samuti mängib hinna kujunemisel rolli rajatava objekti asukoht, sest töödeks vajalike väljasõitude kilometraaž määrab, kui palju kulub tegutsemiskohale sõitmiseks kütusele. Odavamad prügimajad maksavad 1500 euro kanti, kallimate hinnad ulatuvad 3000 euroni.
  Lukud valitakse tihti liialt kehva kvaliteediga
  Kuigi ettevõte võib teha prügimaja luku valikul oma ettepaneku, jääb otsustamine ikkagi korteriühistutele, kes sageli tellivad odava luku.
  "Kuna prügimajade kasutajaid on palju, kipuvad ebakvaliteetsed lukud kiiresti kuluma, nii et korteriühistul tasuks hoolitseda kvaliteetsemate lukkude tellimise eest,” märkis OÜ Silver Agu Ehituse omaniku Silver Agu.
  Lukkude valimisel peaks arvestama ka nende vastupidavusega ilmastikuoludele. Sestap ei sobi prügimajadele digitaalsed lukud. Olles küll moodsad ja vabastades korteriomanikud tülikast võtmekasutuskohustusest, peavad sellist tüüpi lukud lumises ja vihmases kliimas vastu üksnes paar aastat.
  Ideaalis võiksid OÜ Temeko Metall projektijuhi Ivar Laigu sõnul prügimajade lukud olla ühenduses kortermajade magnetlukusüsteemiga, nii et need avaneksid samade magnetnööpidega, millega trepikodade välisuksed.
  Samas tõdes Laigu, et väga keeruline on leida lahendust, kuidas vedada juhet majast prügilani. Elektrijuhtmete vedamine maa-alt elamust prügilani tähendaks ühistule arvestatavat lisaväljaminekut. Nii eelistavadki paljud korteriühistud kasutada prügivedaja võtmelukku, hoides sellega olulisel määral raha kokku.
 • Hetkel kuum
Asjatundjad: hankelepingute muutmine läks (pisut) lihtsamaks
Hiljutine kohtuotsus lisab riigihangetesse paindlikkust. Lisatellimuse saab teha ka siis, kui ettevõtja vahetamine on majanduslikel või tehnilistel põhjustel äärmiselt ebamõistlik, kirjutavad advokaadibüroo PwC Legal vandeadvokaat Erki Fels ja advokaadibüroo PwC Legal jurist Gregor Saluveer.
Hiljutine kohtuotsus lisab riigihangetesse paindlikkust. Lisatellimuse saab teha ka siis, kui ettevõtja vahetamine on majanduslikel või tehnilistel põhjustel äärmiselt ebamõistlik, kirjutavad advokaadibüroo PwC Legal vandeadvokaat Erki Fels ja advokaadibüroo PwC Legal jurist Gregor Saluveer.
Müller: intressimäärade tõstmine jätkub, kuid suurem osa on juba seljataga
Intressi tõstmistega veel keskpangad Eesti Panga juhi Madis Mülleri sõnul lõpetanud ei ole. Samas möönas ta, et suurem osa tõusust peaks olema juba seljataga ja inflatsiooni teise laine saabumist ta tõenäoliseks ei pea.
Intressi tõstmistega veel keskpangad Eesti Panga juhi Madis Mülleri sõnul lõpetanud ei ole. Samas möönas ta, et suurem osa tõusust peaks olema juba seljataga ja inflatsiooni teise laine saabumist ta tõenäoliseks ei pea.
Vana auto pakub silmarõõmu kõrval ka head tootlust
Motohuvilistele on autodesse investeerimine üks võimalus oma investeerimisportfelli mitmekesistada. Tõsi, enamik autosid kaotab väärtust kohe müügiplatsilt välja sõites, kuid õigesti valitud auto väärtus võib aja jooksul tõusta – kas siis oma harulduse, jõudluse või muude eriliste omaduste tõttu.
Motohuvilistele on autodesse investeerimine üks võimalus oma investeerimisportfelli mitmekesistada. Tõsi, enamik autosid kaotab väärtust kohe müügiplatsilt välja sõites, kuid õigesti valitud auto väärtus võib aja jooksul tõusta – kas siis oma harulduse, jõudluse või muude eriliste omaduste tõttu.
Reaalajas börsiinfo
Palgatööl läbipõlenud viljandlane lõi ettevõtte: saan nüüd teha seda, mida naudin
Palgatööd tehes läbipõlenud muusik ja literaat Üllar Priks ehk Myrakas teeb Viljandis esimesi samme ettevõtjana.
Palgatööd tehes läbipõlenud muusik ja literaat Üllar Priks ehk Myrakas teeb Viljandis esimesi samme ettevõtjana.
Anu Prandi: neli lõksu, mis juhte kriisiajal varitsevad
Sellest, kuidas juhid kriisidega hakkama saavad, oleneb kogu ettevõtte ja meeskonna kriisist väljatulemine. Stabiilses keskkonnas tegutseva ettevõtte juht ei ole ilmtingimata sama edukas kriiside juhtimisel, kirjutab BDO Eesti personali- ja värbamisteenuste juht Anu Prandi.
Sellest, kuidas juhid kriisidega hakkama saavad, oleneb kogu ettevõtte ja meeskonna kriisist väljatulemine. Stabiilses keskkonnas tegutseva ettevõtte juht ei ole ilmtingimata sama edukas kriiside juhtimisel, kirjutab BDO Eesti personali- ja värbamisteenuste juht Anu Prandi.
Venemaa alustas ulatusliku sõtta värbamise kampaaniaga ka suurlinnades
Kampaania sõtta värbamiseks käib nüüd ka suurlinnades, mitte ainult ääraladel, rääkis kaitseväe pressikonverentsil kolonel Tarmo Kundla.
Kampaania sõtta värbamiseks käib nüüd ka suurlinnades, mitte ainult ääraladel, rääkis kaitseväe pressikonverentsil kolonel Tarmo Kundla.
Katrin Kuusemäe: vähi eest ei ole keegi kaitstud Isa ei näinudki tütre ammu seatud eesmärgi täitumist
Kui praegu peetavad koalitsioonikõnelused lõppevad Hanno Pevkuri saamisega ministriks ka uues valitsuses, saab tema asendusliikmeks riigikogus Katrin Kuusemäe.
Kui praegu peetavad koalitsioonikõnelused lõppevad Hanno Pevkuri saamisega ministriks ka uues valitsuses, saab tema asendusliikmeks riigikogus Katrin Kuusemäe.
Ajapuudust kurtnud Akkermann esitas viis aruannet, kuid on võlgu veel ühe
Rahandusminister Annely Akkermann esitas pärast mitu aastat kestnud venitamist ja mitu lubadust hiljem kahe firma majandusaasta aruanded, kuid puudu on veel ühe ettevõtte paberimajandus.
Rahandusminister Annely Akkermann esitas pärast mitu aastat kestnud venitamist ja mitu lubadust hiljem kahe firma majandusaasta aruanded, kuid puudu on veel ühe ettevõtte paberimajandus.

Küpsised

Äripäev kasutab küpsiseid parima ajakirjandusliku teenuse, huvipakkuvama sisu ja hea kasutajakogemuse võimaldamiseks. Meie veebilehel on järgmist liiki küpsised: vajalikud-, statistika-, eelistuste- ja turunduse küpsiseid. Küpsiste kasutamise eesmärkide ja töötlemise aluse osas saad rohkem infot Meie Küpsiste Poliitikast. Vajutades „Luban kõik“ nõustud Küpsiste kasutamisega meie ja kolmandate osapoolte poolt Meie Küpsiste poliitikas ja käesolevas Küpsiste lahenduses toodud tingimustel. Vajutades „Muudan eelistusi“ saad oma eelistusi alati muuta ja täiendavalt infot erinevate Küpsiste kohta.

Loe lähemalt meie Privaatsus - ja Küpsisepoliitikast.