Sirje Rank • 19 veebruar 2016

Draghi Brexiti lepingust: finantsturgu reguleerib ikka EL

Euroopa Keskpanga juht Mario Draghi Brüsselis Ülemkogul  Foto: EPA

Euroopa Keskpanga juht Mario Draghi ütles Brüsselis Suurbritannia ja ELi vahelist uut lepingut lihvivatele valitsusjuhtidele, et Euroopa Liidu finantsturu reguleerimine peaks jääma ikka Euroopa Liidu pädevusse.

Draghi viitas, et finantsturud jäävad omavahel integreerituks hoolimata sellest, milline on Suurbritannia edasine käekäik Euroopa Liidus, vahendas agentuur Bloomberg viitega anonüümsust palunud ametnikele. Suurbritannia ja euroala riikide jaoks on käimasoleva debati üks teravamaid teemasid kohustusliku pangandusliidu omavaheline suhestumine. Suurbritannia on püüdnud ennast euroala regulatsioonide eest kaitsta, samas kui Prantsusmaa on nõudnud, et Briti finantsasutused ei või kokkuleppest saada mingit põhjendamatut eelist.

Euroala riigid on neli aastat vaeva näinud, et ühtlustada oma pangandusturu reeglid. See on üks põhjusi, miks vaadatakse viltu, kui David Cameron tahab Suurbritanniale erikohtlemist. Kardetakse, et Briti firmad saavad enesele erandiga konkurentsieelise, kardetakse sedagi, et selline erikohtlemine võib pidurdada vajaliku integratsiooni jätku ning killustada uute tõketega finantsteenuste ühisturu, vahendas Bloomberg.

Suurbritannia ei kuulu euroala pangandusliitu, kus pankadel on üks järelevalve ja üks kriisilahenduse fond. Küll aga kehtivad ka Suurbritanniale Euroopa Liidu reeglid, mille siht on kindlustada finantssüsteemi stabiilsus ja luua pankadele konkureerimiseks võrdsed alused. 

Erisused loovad olukorra, kus liikmesriigid hakkavad üksteise võidu pakkuma kõige soodsamaid tingimusi, mis annab institutsioonidele võimaluse liikmesriike üksteise vastu välja mängida, hoiatas Prantsuse panga Societe Generale juht Frederic Oudea läinud kuul Prantsusmaa presidendile Prantsusmaa pankade föderatsiooni nimel läkitatud kirjas. Briti plaan kujutaks potentsiaalset ohtu finantssüsteemi stabiilsusele.

Samuti tahavad euroala riigid kindlust, et Suurbritannia ei saa vetostada euroalal vajalikku tihedamat integratsiooni.

Hetkel kuum