Sirje Rank • 19 veebruar 2016

Kokkulepe Suurbritanniaga sündis

Läbirääkimised  Foto: Scanpix/Reuters

Lepe olemas, Suurbritannia Euroopa Liidus uuele kokkuleppele on ühehäälne toetus olemas, säutsus Euroopa Ülemkogu president Donald Tusk reede hilisõhtul.

Kõnelused uue kokkuleppe üle osutusid oodatust raskemaks, mistõttu neljapäeval alanud Euroopa Liidu valitsusjuhtide tippkohtumine venis reede hilisõhtusse.

Juba laupäeval saab Suurbritannia peaminister David Cameron nüüd teada anda ka referendumi kuupäeva, mil britid hääletavad Euroopa Liidus jätkamise poolt või vastu.

„Saavutasin kokkulepe, mis annab Suurbritanniale ELis eristaatuse. Soovitan seda valitsuskabinetile homme (laupäeval – toim.),“ säutsus Cameron Twitteris.

„Oleme rasket tööd teinud, et see oluline kokkulepe sünniks,“ säutsus Eesti peaminister Taavi Rõivas. „Tugev ELi meelekindluse demonstratsioon. Üheskoos, et Suurbritannia jääks ELi.“

Taani peaminister Lars Lokke Rasmussen õnnitles David Cameroni, märkides, et peaminister võitles Suurbritannia eest hästi. „Hea kokkulepe Suurbritanniale ja Euroopa Liidule,“ ütles Rasmussen samuti Twitteri vahendusel.

Kokkulepe näeb ette kuni seitsme aasta pikkuse perioodi, mille jooksul on Suurbritannia valitsusel võimalus piirata Suurbritannias töötavatele teiste liikmesriikide kodanikele makstavaid sotsiaaltoetusi. Cameron oli nõudnud kuni 13 aasta pikkust perioodi ja algne ettepanek oli kehtestada viie aasta pikkune üleminekuaeg.

Tekst kohustab Suurbritannia finantsasutusi järgima Euroopa Liidu „ühtset reegliraamatut“, kuid jätab Suurbritanniale ka manööverdamisruumi märkides, et väljaspool euroala asuvatele laenuandjatele on võimalik kehtestada „spetsiifilisi sätteid“. See võimaldab Cameronil väita, et ta on taganud kaitse Suurbritannia finantssektorile.

Cameron sai Suurbritanniale eristaatuse sõnastuse näol, mis välistab Suurbritannia kursilt „aina tihedama liidu suunas“, vahendas Bloomberg. 

Cameronil tuli kokkuleppe saamiseks teha omajagu kompromisse, mis raskendavad ta kampaaniat Suurbritannia Euroopa Liidus jätkamise poolt.

„Kokkulepe Suurbritanniaga Brüsselis, see oli lihtne osa. Nüüd algab lahing Suurbritannia pärast. Tulemus määrab aastateks Euroopa Liidu saatuse,“ säutsuis Rootsi endine välisminister Carl Bildt.

Hetkel kuum