Äripäev • 24. veebruar 2016 kell 9:33

Vene propagandakanal alustas Eestis tegevust

Sputnik alustas Eestis tegevust.  Foto: Sputnik

End rahvusvaheliseks teabeagentuuriks ja raadioks nimetav Sputnik, mis on pikalt Eestisse laienemise vastu huvi tundnud, teatas täna, et käivitas Eestis nii eesti- kui ka venekeelse uudisteportaali.

Sputnik teatas pressiteates, et Tallinnas asuvas peakorteris paiknev professionaalne ajakirjanike ja toimetajate meeskond edastab rahvusvahelisi ja kohalikke uudiseid ja arvamusi aktuaalsetel teemadel.

"Sputnik on kaasaegne massimeediavahend, mis erineb teistest eelkõige maailma mõistmise teemadevaliku ja vaatenurga poolest," märkis Sputniku peatoimetaja Margarita Simonjan. Pressiteates seisab, et moto "Räägime seda, millest teised vaikivad" kajastab täielikult Sputnik uudisteressursside sisu, mille eesmärk on viia tarbijani erinevad hinnangud maailmasündmustele.

Alles eelmisel nädalal kirjutas Delfi, et kuu alguses Lätis tegevust alustanud Sputnik plaanib sel kevadel avada Eestis uudisteportaali. Eesti ametiasutused leivad aga, et neid ei saa käsitleda osana ajakirjandusest, arvestades Sputniku tausta. Sputniku emafirma on vene uudisteagentuur Rossija Segodnja, mis on Venemaa presidendi administratsiooni ülema Sergei Ivanovi sõnade järgi loodud selgitamaks maailmale, et Venemaa ajab iseseisvat poliitikat ja kaitseb kindlalt oma rahvuslikke huve.

"Sputnik on teistes riikides silma paistnud valeinformatsiooni levitamisega ja väga tihti käsitletakse seda üksust ka eriteenistuste infooperatsioonide tööriistana, isegi kui nende ridades töötab ka inimesi, kellel lastakse teha ajakirjandusele sarnanevat tööd," ütles Delfile riigikantselei strateegilise kommunikatsiooni nõunik Ilmar Raag.

Sputnik on soovinud koostööd teha ka Eesti riigiasutustega, kuid nende huvi selleks on olnud väga leige. "Meil ei ole Sputnikuga suhtlemise keeldu, aga ma ei näe ka põhjust, miks Eesti ametiasutused peaksid päringuid Sputnikult käsitlema kui ajakirjanduslikke päringuid," kirjeldas Raag praegust Eesti ametiasutuste suhtlemisstrateegiat Sputnikuga.

Sputniku multimeediavahendite tegevushaare ulatub kanali teatel kümnetesse riikidesse. Tellijateni jõuavad Sputnik ööpäevaringsed uudistevood inglise, araabia, hispaania ja hiina keeles.

Hetkel kuum