Äripäev • 25. veebruar 2016 kell 14:26

Tööandjad mures Virumaa pärast

Kaubanduskoja juht Mait Palts  Foto: Veiko Tõkman, Äripäev

Kaubanduskoja juht Mait Palts teatas täna, et on viimastel nädalatel aktiivselt suhelnud ettevõtjatega Ida-Virumaal ning praegune olukord teeb muret.

Tema hinnangul on kiiremas korras vaja välja töötada uus maksumudel, mis seoks põlevkivi kaevandamisel riigile makstavad ressursitasud nafta maailmaturu hindadega. Palts lisas, et selliselt on võimalik saavutada avalikust huvist lähtuvalt õiglasem, kuid ka ettevõtjate jaoks paindlikum riigile kuuluva ressursi maksustamise süsteem.

„Praegu raskes seisus olevad ettevõtjad on tööandjateks tuhandetele inimestele ning mõjutavad kogu piirkonna arengut. Selles olukorras toetame valitsuse poolt kiiremas korras uue maksumudeli väljatöötamist. Riik saab rasketel aegadel olla paindlikum ning kindlasti on ka ettevõtjad paremas turusituatsioonis valmis omakorda tulu rohkem riigiga jagama. Hetkel, kui seda aga jagada ei ole ja ettevõtjad püüavad teha kõik, et säilitada töökohti, tuleks ettevõtjaile vastu tulla,“ rääkis Palts.

Tema hinnangul tuleks tõenäoliselt operatiivse meetmena kaaluda täiendavalt ka ajutist ressursitasu langetamist, arvestades tänaseid hindasid ja lähiaja prognoose.

Tänasel kabinetinõupidamiseks arutab valitsus võimalusi leevendada põlevkivisektori olukorda, nii et võimalikult paljudel töötajate säiliks töö ja sektor suudaks üle elada toodangu madalatest maailmaturu hindadest tingitud olukorra. Arutelu juhib rahandusminister Sven Sester.

Hetkel kuum