Äripäev • 26. veebruar 2016 kell 7:14

Riik investeerib ITsse 32 miljonit

Riik plaanib panustada IT-tööjõu väljaõppesse.  Foto: PantherMedia/Scanpix

Majandus- ja taristuminister Kristen Michal saatis ministeeriumitele kooskõlastamiseks Eesti infoühiskonna arengukava aastate 2016-2019 rakendusplaani, mis näeb ette IKT-valdkonna arendamiseks tänavu 32,2 miljonit eurot, teatas majandusministeerium.

Arengukava järgi plaanitakse IKT nutika arendamise ja kasutuselevõtu tulemusel suurendada majanduskasvu, luua rohkem suurema lisandväärtusega töökohti, tõsta rahvusvahelist konkurentsivõimet ja aidata kaasa elanike paremale elukvaliteedile.

Michal ütles, et mõni nädal tagasi läks ministeeriumist teele digitaalse kirjaoskuse arendamise tegevuskava, mille üks olulisem projekt on IT-sektorile vajaliku tööjõu väljakoolitamine. Selle tulemusena saavad IT-hariduseta inimesed 3–4kuulise koolitusega tarkvaraarendaja baasteadmised.

Riigil on kavas teha ka ümberõppe pilootprojekte, et koolitada töötavaid inimesi tarkvaraarendajaks, koolitada on plaanis 500 inimest.

Järgnevatel aastatel on infoühiskonna arendamisel põhitähelepanu all uue põlvkonna interneti baasvõrgu ehitamise lõpuleviimine, mille arengut plaanitakse toetada ligi 14 miljoni euroga. Aastatel 2016–2017 on plaanis välja ehitada 1000 kilomeetri ulatuses uut baasvõrku. Lisaks üle-eestilisele interneti baasvõrgu arendamisele on fookuses kiirele internetile ligipääs hariduse valdkonnas. Üks prioriteetseid tegevusi on Eesti üldhariduskoolides kohtvõrgu uuendamine ja väljaarendamine, mis võimaldab tulevikus paremini IKTd õppetöös rakendada.

Kogu infoühiskonna arengukava rakendamise hinnanguline maksumus on 218,8 miljonit eurot, millest enamik rahastatakse Euroopa Liidu struktuurifondidest. Infoühiskonna arengukava on välja töötatud avaliku, era- ja vabasektori koostöös. 

Hetkel kuum