Sirje Rank • 6. aprill 2016 kell 7:11

Nordealt miljardid Kasahstani oligarhile

Nordea pank kriitika all  Foto: Scanpix/Reuters

Nordea on maksuparadiisi ja varifirmade kaudu laenanud miljardeid Kasahstani oligarhile, kes kasutas raha Moskvas Metropolise galerii ehitamiseks.

Nii kirjutab täna Rootsi meedia, tsiteerides Rootsi televisiooni SVT saates „Pealtnägija“ avaldatud andmeid.

Kui Panama advokaadifirmast Mossack Fonseca lekkinud dokumentide skandaal nädalavahetusel puhkes, vahendas  SVT, et Nordea on agaralt aidanud oma klientidel maksuparadiisides varifirmasid luua.

Konkreetses juhtumis liikus mitu miljardit laenuraha mitme varifirma kaudu lõpuks Kasahstani oligarhile Serzjan Zjumasjovile, kes on Kasahstani presidendile Nursultan Nazarbajevile lähedal seisev isik. Nazarbajev on riiki juhtinud 1989. aastast ning võitis ka läinud aasta presidendivalimised 98% suuruse toetusega. Transparency Internationali 2015. a korruptsiooni tajumise indeksis on Kasahstan 168 riigi hulgas 123. kohal.

„Häirekellad löövad ju igal sammul. Nii selles, kuidas kõik on kavandatud, kui selles, kes on laenu võtja,“ ütles telesaates pangandusekspert Jakob König. „Laenu antakse rahast, mis tavalised kliendid pangas on hoiustanud,“ jätkas ta. „Ma ei usu, et on kuigi palju kliente, kes tahaksid, et nende raha sellisel moel kasutatakse.“

Hiidgalerii Metropolis avati Moskvas 2009. a. Nordea oli laenuandja galerii ehitanud firmale Capital Partners. Varifirmad, mille kaudu laenuraha liikus, on pidevalt omanikke vahetanud, mis muudab omandisuhtes segaseks ja maksustamise raskeks. Tehingud varifirmade kaudu on jätkunud kuni läinud aastani, ehkki Nordea ise väitis, et pank muutis 2009. a oma reegleid, mis käivad maksuparadiiside kohta.

Nordea keeldus konkreetset juhtumist kommenteerimast – eraldi üksikuid tehinguid pank ei kommenteeri. Varifirmade kohta ütles panga pressiesindaja, et mõnel puhul on see aktsepteeritav – näiteks Venemaal on n-ö postkastifirmade kasutamine tavaline.

Panama paberitest jookseb läbi umbes 400-500 Rootsi firma või isiku nime. Rootsi Finantsinspektsioon on Nordea seosed maksuparadiisidega vaatluse alla võtnud. Jälle, kirjutab Rootsi majandusleht Dagens Industri. 2015. a määras FI Nordeale sanktsioonid, kuna pank ei olnud järginud ettekirjutusi rahapesu tõkestavate meetmete tugevdamiseks.

Ka Rootsi maksuamet lubab võimalikku maksudest kõrvale hoidmist lähemalt uurida.

„Sellise asja peale tõmbad kohvi kurku. Hullem ei saagi vist olla,“ kommenteeris aktsionäride huviorganisatsiooni Aktsiespararna juht Albin Rännar paljastusi Nordea ümber. „Diktaatoritega äri ajamine on kindlasti kasumlik, kuid eriti jätkusuutlik see ilmselt ei ole.“

Nordea on lubanud sidemed Mossack Fonsecaga katkestada. „Seda oleks tulnud teha juba 2009. aastal. Seda nad ju toona lubasid? On kahetsusväärne, et nüüd ilmneb, et sidemed on jätkunud,“ ütles ta agentuuri TT vahendusel.

Aktsionärina küsib Rännar – mille osaliseks ma nüüd siis olnud olen?

Hetkel kuum