Äripäev • 2. juuni 2016 kell 8:42

Väikefirmadel uus võimalus laenu saamiseks

Väikeettevõtjad hakkavad Swedbankist saama lihtsamini laenu.  Foto: Andres Haabu

Swedbanki ja Euroopa Investeerimisfondi vahel sõlmitud kokkuleppe tulemusena saavad ligikaudu 3000 Balti riikide väikest ja keskmist ettevõtet investeerimiseks kokku 165 miljoni eurot.

Euroopa Investeerimisfond (EIF) ja Swedbank allkirjastasid esimese mitut riiki hõlmava COSME lepingu, mida rahastab EIF nn Junckeri plaani ehk EFSI (Euroopa Strateegiliste Investeeringute Fond) abiga.

Lepinguga saab Swedbank järgneva kolme aasta jooksul pakkuda 165 miljoni euro eest laene ja liisinguid ligikaudu 3000 väikeettevõttele Eestis, Lätis ja Leedus. EIF annab Swedbankile COSME programmi kaudu lisagarantii, mis tähendab, et Swedbank saab laenude puhul oluliselt vähendada lisatagatise nõudeid ja liisingute puhul sissemaksu nõudeid. Sellega aidatakse kaasata lisaraha parematel tingimustel neil väikestel ja keskmistel ettevõtetel, kel on muidu kapitalile raskem ligipääs.

Euroopa Investeerimisfond

1994. aastal Euroopa Investeerimispanga asutatud rahastu, mille ülesanne on rahaliselt toetada üleeuroopaliste võrkude arengut ning väikesi ja keskmise suurusega ettevõtteid.

Luxembourgis asuva fondi asutajaliikmed on Euroopa Ühendus (mida esindab Komisjon), Euroopa Investeerimispank ja finantsasutused.

EFSI ehk Junckeri plaan

Peamine vahend, mille kaudu avalik ja erasektor investeerivad kolme aasta jooksul kogu Euroopa Liidus vähemalt 315 miljardit eurot.

EL eraldab laenugarantiideks 16 miljardit eurot ning Euroopa Investeerimispank (EIB) eraldab 5 miljardit eurot, mille põhjal kujuneb Euroopa Strateegiliste Investeeringute Fond (EFSI).

Võtab kanda osa erasektori investeeringute riskist, üritades selle hoovaga võimendada fondi 21 miljardit eurot erakapitali kaasamisega 315 miljardiks euroks.

Eesmärk on uute töökohtade loomine ja majanduskasvu kiirendamine Euroopas.

EFSI vahendid tehakse Eestis kättesaadavaks eelkõige KredExi kaudu.

„Balti riikides on 80% töökohtadest väikestes ja keskmistes ettevõtetes. Seetõttu on hädavajalik luua sellised tingimused, kus need ettevõtted saavad areneda ja kasvada,“ ütles Euroopa Komisjoni asepresident Jyrki Katainen, kes vastutab töökohtade, majanduskasvu, investeeringute ja konkurentsi eest. „Leping lisab olulise tüki sellesse puslesse ja teeb paljudele Balti riikide ettevõtetele rahakaasamise palju lihtsamaks. See on ka hea näide regionaalsest koostööst, mida hõlbustab EFSI,“ sõnas ta.

EIFi juht Pier Luigi Gilibert märkis, et selline koostöö Swedbankiga aitab luua töökohti ja majandusel kasvada.

Swedbanki Balti panganduse juht Priit Perens rääkis, et kõige rohkem võidavad EFSI toetusest need ettevõtted, kes tegutsevad idufirmade maastikul, kes on innovaatilised ja vajavad headel tingimustel riskikapitali, et arendada oma ettevõtet ja kasvatada konkurentsivõimet.

COSME on Euroopa Liidu programm, millega aidatakse suurendada väikeste ja keskmiste ettevõtete konkurentsivõimet. Programm kestab 2014. aastast 2020. aastani ja selle eelarve on kokku 2,3 miljardit eurot.

Eesti esimese COSME lepingu allkirjastasid Euroopa Investeerimispanga asepresident Jan Vapaavuori ja KredExi juhataja Lehar Kütt möödunud aasta detsembris. Kokkuleppe tulemusel kaetakse COSME programmist edaspidi pooled KredExi ettevõtluslaenude kahjud. „See võimaldab KredExil laenude käendamisel võtta rohkem riski ja kui KredEx saab võtta rohkem riski, siis ka pangad saavad tänu meie käendusele võtta rohkem riski,“ selgitas Kütt. „Sellest võidavad eelkõige kiiresti arenevad ettevõtted, väikeettevõtted, alustavad ettevõtted ja ka juba tegutsevad ettevõtted, kelle endal ei ole piisavalt tagatisvara laenu saamiseks,“ lisas ta.

Hetkel kuum