Kristel Härma • 17. juuni 2016
Jaga lugu:

Pestud kütus lõhkus mootori

Veho teenindusse toodud Citroeni paagist tuvastati pestud erimärgistatud diislikütus.  Foto: Andras Kralla

Veho Eesti teenindusse jõudnud rikutud mootoriga autost leiti erimärgistusega diislikütust, millelt oli värv maha pestud.

Äripäev kirjutas Veho teenindusse jõudnud autodest, millel oli ebakvaliteetse kütuse tõttu mootor seiskunud. Ühe auto paagis tuvastas labor, et tegemist oli diislikütusega, mis sisaldas erimärgistatud kütuse markereid. Kütuselt oli happe abil värvaine eemaldatud ja hape oli omakorda oksüdeerinud kütusefiltri korpuse põhja.

„Ega seda 100 protsenti välistada ei saa, aga kuna praeguseks on see erimärgistatud kütuse müügisüsteem ikkagi aastatega paika loksunud, ja seal kõiki ostjaid kontrollitakse, siis ühinguna me arvame, et see osa väga suur ei ole, aga ega ka kindlasti mingisugune osa on ka sellel, kindlasti on see olemas,“ leidis Eesti Õliühingu juht Toomas Saks.

Kaks eri ettevõtetele kuuluvat sõidukit toodi remonti paaripäevase vahega ja mõlemad ettevõtted on esitanud Vehole suurte tanklakettide tšekid. Veho Eesti kvaliteedijuht Andrus Mäeots ei usu siiski, et suur tanklakett selliseid petuskeeme kasutaks. Samal arvamusel on ka Saks, kelle sõnul on suurematel kettidel läbipaistev ja kontrollitud tarneahel. Kui aga peaks selguma, et mõni õliühingu liige aktsiisipettustega seotud on, heidetakse ettevõte ühingust välja, ütles Saks.

Citroen Berlingol, millest pestud erimärgistusega kütus avastati, süttis kõigepealt diagnostikatuli ja lõpuks autol mootor enam ei käivitunud. Garantii alla sellised rikked ei lähe, sest tehas on ette näinud, et diiselmootorit tohib tankida vaid diisliga. Abi ei ole ka kindlustusest, mis samuti selliseid juhtumeid ei hüvita.

Eriotstarbelise diislikütuse aktsiisimäär on 121 eurot 1000 liitri kohta.

Diislikütuse aktsiis on 448 eurot 1000 liitri kohta.

Eriotstarbelist diislikütust on lubatud kasutada:

põllumajanduses kasutatavas masinas, traktoris ja liikurmasinas;

põllumajanduses kasutatavas kuivatis põllumajandustoodete kuivatamiseks;

kutselisel kalapüügil.

Allikas: maksu- ja tolliamet

Aprillis tabati grupp kütusepesijaid

Aprilli lõpus pidas maksu- ja tolliameti uurimisosakond kinni mitu kütusevaldkonnas tegutsevat inimest, keda kahtlustatakse kuritegelikku ühendusse kuulumises. Ühendus tegutses eelmise aasta algusest ja tegeles eriotstarbelisest diislikütusest erimärgistamiseks kasutatud lisaainete eemaldamisega.

Kütuse pesemiseks kasutati spetsiaalset savi, mis värvaine endasse imas. Pestud kütus segati seejärel värvuse parandamiseks diislikütusega ja müüdi siis ilma aktsiisi tasumata edasi teistele äriettevõtetele. Selleks esitati ühe kuritegeliku ühenduse kontrolli all oleva äriühingu maksudeklaratsioonides maksukohustuse vähendamiseks valeandmeid, et võimalikult pika aja jooksul varalist kasu saada.

Kriminaalasja kohtueelset menetlust juhtiv eriasjade prokurör Marek Vahing ütles maikuus juhtumit kommenteerides, et sellisel viisil käideldi kokku üle 2 miljoni liitri vedelkütust, mille müügist saadi kuritegelikku tulu üle 2,5 miljoni euro. Kahtlustus on esitatud 13 inimesele.

Vaata seoseid nende isikute ja firmadega:
Jaga lugu:
Hetkel kuum