Erdogan võttis riigi tagasi

16. juuli 2016, 09:32
Hommik Istanbulis.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160716/NEWS/160719821/AR/0/türgi.jpg

Sõjaväelise riigipöördekatse tagajärjel hukkus Türgis öösel vähemalt 265 inimest, kellest tsiviilisikuid on 161. Kogu riigis vajab arstiabi 1440 inimest.

Vähemalt 29 koloneli ja viis kindralit on Türgis pärast öist riigipöördekatset vahistatud, vahendas Türgi infoagentuur Anadolu. Viimastel andmetel on vahistatud 2839 relvajõudude liiget, keda seostatakse putšiga.

Olukord Türgis on hommikuks suuresti tagasi kontrolli all, teatas peaminister Binali Yildirim. Ta süüdistas putšis USAs eksiilis elava kirjaniku ja ühiskonnategelase, islamivaimulik Fethullah Güleni pooldajaid. Gülen ja tema pooldajad on eitanud oma seost eile Türgis toimunuga. Türgi president Recep Tayyip Erdogan nõuab Ameerika Ühendriikidelt seal viibiva Güleni väljaandmist. USA välisminister John Kerry on öelnud, et tema väljaandmiseks on vaja paikapidavaid tõendeid tema osaluse kohta.

Erdogani kinnitusel sai olukord riigis laupäeval taas valitsuse kontrolli alla. Riigipöörajad aga kinnitavad, et võitlus jätkub.

Türgis on vahistatud ka 2745 prokuratuuri kaastöötajat ja kohtunikku süüdistatuna koostöös riigipöörajatega. Türgi valitsus kaalub riigipöördekatse tõttu surmanuhtluse taastamist.

Türgis puhkes sõjaväeline riigipöördekatse reede õhtul: grupp sõjaväelasi teatas, et võtab riigi juhtimise oma kätte, et tagada kodanike põhiseaduslike õiguste kaitse. Ankara ja Istanbuli tänavatele toodi tankid ja sõjatehnika. Seejärel kehtestasid nad riigis sõjaseisukorra, kuulutades välja komandanditunni.

Kümned tuhanded inimesed tulid Erdogani üleskutse peale tänavatele, et toetada presidenti ja võimul olevat valitsust. Ankaras parlamendihoone juures oli kuulda plahvatusi – hoonele heideti kopteritelt kolm pommi, mille tagajärjel sai kannatada vähemalt 12 inimest.

Vastulöögina lasi hävitaja F-16 alla kopteri, milles oletatavasti olid putši toetavad 17 sõjaväelast, kes kõik hukkusid. Hiljem tulistati alla veel teinegi riigipöörajate kopter.

Erdoganile lojaalsed väed vallutasid öösel tagasi peastaabi, mis langes riigipöörajate kätte. Vaatamata tagasilöökidele on putšistid valmis võitlust jätkama, kinnitavad nad paljudesse väljaannetesse saadetud e-kirjades.

Sõjavägi pidas toimuvat õppusteks

Türgi sõdurid, kes on riigis võimu haaramise katse pärast vahistatud, ütlevad ülekuulamistel, et nad pidasid algul toimuvat tavaliseks õppuseks, kirjutas türklaste ajaleht Hurriyet. „Alles siis, kui inimesed hakkasid tankidele ronima, saime me kõigest aru,“ rääkis üks sõjaväelane, kelle 10 ohvitserist ja 67 sõdurist koosnev grupp vahistati Atatürki lennujaama lähedal.

Kahtlusaluste sõnul andis nende kolonel politseijõudude saabudes neile allaandmiskäsu.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    16. July 2016, 09:36
    Otsi:

    Ava täpsem otsing