Äripäev • 29. juuli 2016 kell 13:45

Hando Sutter pööras kaevuritega tülli

Eesti Energia kiivrid Auvere elektrijaamas.  Foto: Raul Mee

Eesti Energia juht Hando Sutter soovib firma tööjõukulusid vähendada, kuid kaevurid ei soovi sellest midagi kuulda.

Nimelt soovib Sutter vähendada kollektiivlepingus ette nähtud hüvesid, kuid ametiühingud ei ole sellega nõus. „Draamat ei ole, ametiühingutega koostöö käib,“ kirjeldas Sutter protsessi.

Samas rääkis Sutter täna pressikonverentsil, et tema hinnangul ei peegelda hetkel jõus olevad lepingud praegust olukorda ei energeetika- ega tööjõuturul. Nimelt nõuab praegu kehtiv leping, et töötajad peavad saama 48 päeva puhkust.

„Ma ei leia, et see on põhjendatud. See vähendab meie konkurentsivõimet,“ selgitas Sutter, hiljem lisades, et näiteks põlevkivikaevandustes töötavad inimesed teevad tööd masinatega, mille kabiinides on konditsioneer ning peamiseks töövahendiks joystick (juhtkang – toim).

„Nende meeste aegadel oleks ehk tõesti 48 päeva puhkust põhjendatud,“ sõnas Sutter, osutades presentatsioonis kuvatud vanale fotole, millega tutvustati saja aasta möödumist põlevkivi kaevandamise algusest Eestis.

See väljaütlemine ajas aga marru ametiühingud. Kaevurite ning energeetikute ametiühingu juht Vladislav Ponjatovski ütles Ärilehele, et mingeid läbirääkimisi kollektiivlepingu muutmiseks neil Eesti Energiaga veel ei toimu. „Las härra Sutter laskub ise šahti ja proovib siin töötada. Ei ole konditsioneere ega juhtimispulti. Kõik see on täielik jama,“ kinnitas ta.

Ka Eesti Energeetikatöötajate Ametiühingute liidu esimees Sander Vaikma on kollektiivlepingu kaasajastamisele täielikult vastu ja teatas Ärilehele resoluutselt: „Kulude kokkuhoid ei saa tulla inimeste arvel.“ Ka tema sõnul on Sutteri arusaam kaevandustöö tänapäevasest lihtsusest täiesti vale.

Loe lisa Ärilehest.

Hetkel kuum