Äripäev • 9. september 2016 kell 7:14

Marina Kaljurand lahkub ametist ja kandideerib presidendiks

Marina Kaljurand lahkub ametist ja kandideerib presidendiks.  Foto: Andras Kralla

Äripäeva andmetel lahkub välisminister Marina Kaljurand ametist ning kandideerib presidendiks.

Äripäeva andmetel saatis Kaljurand kolleegidele lahkumiskirja, kus teatas, et pärast väga tõsist kaalumist otsustas ta paluda valijameeste toetust tema kandidatuuri ülesseadmiseks valimiskogus.

Samuti teatas Kaljurand, et esitas peaministrile tagasiastumispalve välisministri ametist.

Kaljurand sai välisministriks 15. juunil 2015 pärast Keit Pentus-Rosimannuse tagasiastumist. Pentus-Rosimannus on praegu võtmeisik Kaljuranna presidendiks pürgimise meeskonnas.

Valimiskogu koguneb presidendi valimiseks 24. septembril.

Marina Kaljuranna kolleegidele saadetud kiri

Sõbrad!

Selle kirja kirjutamine oli väga raske, ja teen seda raske südamega. Selle kirjaga lõpetan oma elu kõige huvitavama töö ja jätan hüvasti kõige paremate kolleegidega.

Pärast väga tõsist kaalumist otsustasin paluda valijameeste toetust minu kandidatuuri ülesseadmiseks valimiskogus. Täna esitasin peaministrile tagasiastumispalve.

See otsus ei olnud lihtne, nagu ka mitmed teised otsused, mida selle aasta jooksul olen pidanud langetama.

Mul on kurb lahkuda välisministeeriumist, aga ma ei pea õigeks samaaegset presidendiks kandideerimist Reformierakonna kandidaadi vastu ning jätkamist välisministrina Reformierakonna valitsuses.

Mul on kahju lahkuda maailma parimast välisteenistusest, aga loodan väga, et see samm ei kustuta mind teie eludest ja mäludest, et jääme edasi suhtlema ja kohtume, kui mitte tihedamini, siis VM sünnipäevadel.

VM on olnud minu töö, minu hobi, minu kutsumus, minu elu -  ehk elustiil, nagu me tavatseme öelda oma noortele kolleegidele. VM on andnud mulle võimaluse töötada kõige erinevamates valdkondades ja kohtades - pressi-ja infoosakonnas, juriidilises, konsulaaris, välismajanduspoliitikas, arengukoostöös, poliitikaosakonna, Tel Avivis, Astanas, Moskvas, Washingtonis jne. jne. VM on andnud mulle võimaluse olla koos teiega, ehitada koos üles välisteenistus ja tunda koos uhkust tänase välisteenistuse üle. Aitäh teile! Teile kõigile ja igaühele teist!

Minu esimene töösõit välisministrina oli NB 8 kohtumisele Kopenghaagenis. Minu viimane tööülesanne oli juhtida EN Türgi arutelu Strasbourgis. Sinna vahele jääb nii palju kohtumisi, emotsioone, õnnestumisi ja pettumusi (viimaseid siiski vähem),  et sellest võiks kirjutada raamatu. (Võib-olla kunagi kirjutangi?)

Ma olen õnnelik, et võtsin eelmisel suvel vastu pakkumise asuda välisministri ametikohale. Ma teadsin, et saan hakkama, või õigemini - ma teadsin, et koos teiega saan ma hakkama. See oli unustamatu ja kordumatu aasta!

Homme panen viimast korda selga VM särgi, et minna koos 48 kolleegiga SEB sügisjooksule. (Mina küll kõnnin 10 km).

Oleme ühenduses, ärme unusta teineteist! Mina ei unusta.

Teie Marina

Hetkel kuum