Tamjärv: erakooli börsile minek on kohatu

Hannes Tamjärv.  Foto: Erik Prozes
Kristel Härma • 4. oktoober 2016 • 2 min
Jaga lugu:

Rootsi erakooli börsile minekut peab Rocca al Mare Kooli nõukogu esimees Hannes Tamjärv amoraalseks ja arvab, et Eestis seda ei juhtu.

„See viitab, justkui kool oleks äri. See on amoraalne ja kohatu, kui kool on äri,“ ütles Hannes Tamjärv Rootsi erakooli börsile minekut kommenteerides. Ta tõi välja, et mõistagi tuleb kooli majandada, kuid see on kõige muu kõrval sundfunktsioon.

„Kui see on parim viis, kuidas kooli arengut finantseerida, siis teoreetiliselt oleks sellel ju mingit mõtet, aga ma ei usu,“ lisas ta ja kinnitas, et Rocca al Mare Kool seda eeskuju ei järgiks. Tamjärv tõi välja, et nad on praegu Eestis üks vähestest erakoolidest, kes kasumis on. Kasum tuleneb sellest, et nad ei saanud õppemaksu langetada, sest Tallinna linn võitles välja riigikohtu otsuse mitte katta erakoolide tegevuskulusid, nagu riigikogu omavalitsusi kohustas. „Vastasel korral oleks me oma õppemaksu ammu juba selliseks alla lasknud, et meie eelarve enam-vähem nullis oleks,“ ütles ta, lisades, et iga kooli majandamise normaalne siht on pidada eelarvet kogu aeg nullis.

"See on pisut raske, et õppemaks on ebamõistlikult suur," kirjeldas Tamjärv kooli praegust majanduslikku olukorda, kuid rõhutas, et finantseerimine ei ole midagi ületamatut, kui panustatakse aina rohkem sisule. 

Börsile läinud Rootsi Inglise Kooli väärtus kasvas möödunud nädalal olnud börsidebüüdi päeval 681 miljoni Rootsi krooni võrra. IES viis Stockholmi börsile 29% ettevõtte aktsiatest, 11,5 miljonit aktsiat maksumusega 52 krooni aktsia.

Aastast 2012 on kooli üks osanikke Bostonis asuv riskikapitalifirma TA Associates. Börsidebüüdil olid ankurinvestoriteks Swedbank Robur, investeerimisfirma Öresund ja varahaldusfirma Norron. Investorite seas on ka Rootsi pensionifond Tredje AP-fonden.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt