Sirje Rank • 10. oktoober 2016 kell 9:52

Nobeli majanduspreemia Soome ja USA akadeemikutele

Laureaatide avalikustamine  Foto: Scanpix/Reers

Rootsi keskpanga välja antava majanduspreemia Alfred Nobeli mälestuseks pälvisid tänavu Oliver Hart ja Bengt Holmström lepinguteooriasse antud panuse eest.

Londonis  sündinud, kuid nüüdseks USA kodakondsusega Hart töötab USAs Harvardi ülikoolis, Bengt Holmström on sündinud Helsingis ja teinud karjääri samuti USAs, Massachusetts Institute of Technologys.

Kaasaegne majandus tugineb arvukatel lepingulistel suhetel. Harti ja Holmströmi loodud uued teoreetilised töövahendid aitavad mõista päriselus toimivaid lepinguid ja institutsioone ning ühtlasi võimalikke lõkse lepingute ülesehituses, põhjendas võitjate valikut Rootsi Kuninglik Akadeemia.

Nende teooriate abil saab näiteks otsustada, kuidas määrata tegevjuhi palka nii, et motivatsioonitasu ei motiveeriks samal ajal tegevjuhti liiga riskantseid otsuseid tegema. Samuti aitab see vastust leida taolistele küsimustele, kas avaliku sektori teenuste osutamisel on oluline, kas teenuse osutaja on riik või erasektor. Vastuse saab ka küsimus, miks näiteks kodukindlustus ei korva kogu hävinud vara – oluline ongi tasakaalu leidmine, mis üheltpoolt tagab küll kindlustuse, kuid samal ajal hoolitseb selle ees, et inimene ise oma varaga hoolikalt ringi käiks, selgitas auhinnakomitee juht Per Strömberg.

Läinud aastal pälvis majanduspreemia Šotimaalt pärit Angus Deaton tarbimise, vaesuse ja heaolu analüüsimise eest.

Auhinnasumma suurus on 8 miljonit Rootsi krooni, mis läheb jagamisele.

Nobeli majanduspreemia on ainus selle nimetuse all välja antavatest auhindadest, mida ei asutanud Alfred Nobel ise. Auhinna asutas 1969. aastal Rootsi keskpank oma 300. sünnipäeva märkimiseks.

Tänavune preemia oli arvult 48. Varasemate laureaatide seas on teiste hulgas Milton Friedman, James Tobin, Paul Krugman ja Friedrich August von Hayek.

Hetkel kuum