Äripäev • 1. november 2016 kell 11:23

Ossinovski firma kriminaaluurimise all

Oleg Ossinovski on Eesti jõukamaid ärimehi.  Foto: Andras Kralla

Oleg Ossinovski ettevõte DMU Vilcieni on seotud Läti Politsei algatatud kriminaaluurimisega.

Läti rahvusringhäälingu andmetel algatas politsei oktoobris kriminaaluurimise, seoses riikliku reisirongifirma Pasažieru vilciens 22 miljoni eurose hankega 19 diiselrongi kaasajastamiseks. Hanke võitis Ossinovski osalusega DMU Vilcieni, kuid tööd venisid ning tähtaegu pikendati korduvalt. Kui algselt pidid rongid saama uue kuue märtsiks, siis tähtaega pikendati alguses 30. juunini ning lõpuks said üle antud alles 20. septembril. Juba remonditud rongides fikseeritakse alatasa tehnilisi probleeme.

Tegelikult alustas majandusministeerium ametkondlikku juurdlust konkursi läbiviimise osas juba augustis, kuid kuna ligi ei saadud kõikidele dokumentidele, näiteks pangakontodele, siis nende kättesaamiseks algatati ka kriminaaluurimine. Kellelegi süüdistus ega kahtlustus esitatud ei ole. Läti politsei majanduskuritegude talituse asejuht Ilze Sokolovska ennustas, et asja uurimine võib venida pikaks.

Kuigi infot on kriminaaluurimise kohta napilt, siis Läti ringhääling oletab, et uurimise fookuses on Pasažieru vilciens juhtkonna vastutus, kes võttis vastu n-ö vigaseid ronge. Pasažieru vilciens esindaja Egons Ālers ütles, et veel eile polnud nad uurimisest teadlikud.

Venimise tõttu sattus ohtu ka Euroopa Sotsiaalfondi osalus projekti rahastamisel. Praeguseks on loodetud 13 miljonist fond välja maksnud vaid 3 miljonit, seega tuleb ülejäänud raha saamiseks saada järelvaataja heakskiit.

DMU vilcieni alla kuuluvad ettevõtted AS Rīgas vagonbūves rūpnīca, AS Daugavpils lokomotīvju remonta rūpnīca ja AS VRC Zasulauks. Ettevõte selgitusel jäid tarnijad hiljaks varuosade saatmisega, mistõttu venis ka nende valmimine ja sertifitseerimine.

Oleg Ossinovski kinnitas Ärilehele, et tema osalusega ettevõtte DMU Vilcieni juhid on tunnistajatena üle kuulatud. "Meil ei ole infot selle uurimise kohta ega ka selle kohta, kelle vastu see on suunatud. Kõik mida täna teame, on see, et DMU [Vilcieni] juhid on tunnistajatena üle kuulatud. Politseil pole mingisuguseid pretensioone DMU vastu ega ka DMU asutanud ettevõtete vastu," ütles Ossinovski.

Teine krimasi pooleli

Tänavu juulis esitas Läti prokuratuur süüdistuse Läti Raudtee endisele juhile Uģis Magonisele suures ulatuses altkäemaksu vastuvõtmises üksikisikult. 500 000 euro suuruse altkäemaksu andmises süüdistatakse Eesti rikkamat ettevõtjat Oleg Ossinovskit.

Prokuratuuri kahtluse kohaselt võttis Magonis altkäemaksu, et Läti Raudtee tütarfirma LDz Ritosa Sastava Serviss ostaks neli vana rongi kaheksa miljoni euro eest Ossinovskilt. Viimane tõrjub süüdistusi, et müügitehingus oli midagi korruptiivset.

Hetkel kuum