Rosimannuse osalus Arsenalis võib keskuse suurüürnikust ilma jätta

Keit Pentus-Rosimannus ja Rain Rosimannus mullu Arsenali keskuse avamisel.  Foto: Raul Mee
Äripäev • 24. jaanuar 2017 kell 8:14

Arsenali keskuse rendipinnale kolida kaaluva Põhja-Tallinna linnaosa vanem Raimond Kaljulaid tunnistab, et keskuse varjatud seosed Rain Rosimannusega tekitavad hulga küsimusi.

Eesti Päevaleht kirjutas, et eelmisel kevadel Põhja-Tallinna linnaosa vanemaks saades tutvus Kaljulaid Arsenali keskusega, et kaaluda linnaosavalitsuse praegu mitmes eri majas asuvate osakondade sinna kokku kolimist. Pakkumisi võeti mitmest kohast, kuid Kaljulaidi sõnul ei olnud kuskil nii häid tingimusi kui Arsenali keskuses.

Ent pärast eelmisel nädalal Äripäevas avaldatud infot, et Arsenali keskuses olid varjatud ärihuvid Reformierakonna võtmekujul Rain Rosimannusel, tunnistas Kaljulaid Eesti Päevalehele, et talle tekitab küsimusi just viis, kuidas Rosimannus keskuse omandas.

Kaljulaid pidas absurdseks Rosimannuse põhjendusi, et tal tuli end varjus hoida keskerakondliku linnavõimu pärast. „Me teame ju neid inimesi, kes on Reformierakonnaga seotud olnud, neid avalikult rahastanud, ning kuulnud ka kõikvõimalikke jutte mitteametlikust seotusest. Nende tegevusele ei ole tehtud Tallinnas takistusi,” väitis Kaljulaid.

Teisalt leiab Kaljulaid, et ülejäänud investorite huve ei saa kahjustada seepärast, et Rosimannuse osalusega ei pruugi kõik korras olla. „Ja kas seetõttu on õigustatud minna kallimale pinnale, mis tähendab maksumaksjale suuremat kulu?” tõstatas Kaljulaid küsimuse.

Arsenali keskuse osanikud.  

Äripäev kirjutas eelmisel nädalal, et Reformierakonna liikmel Rain Rosimannusel olid Arsenali keskuses aastaid varjatud ärihuvid, mis alles hiljuti optsiooni realiseerimisega avalikuks tulid. Rosimannus põhjendas investeeringu vormistamist (väikeosalus 4,65%) optsioonina sellega, et ei soovinud mõjutada Tallinna linnavalitsust projekti hinnates ja sellele lube andes tema erakondlikust taustast.

RKAS pani kunagise sõjatööstuse Arsenal kinnistud müüki 2012. aasta mais. Kolm nädalat kestnud enampakkumisel osales vaid Arsenal Center OÜ, kes ostis kinnistu 1,52 miljoni euroga. RKASi nõukogu juhtis tol hetkel Taavi Rõivas.

Eile otsustas riigikogu erikomisjon, et hakkab omakorda uurima Arsenali keskuse aluse maa müümist.

Tallinna linnapea ülesandeid täitev Taavi Aas ütles pressiteate vahendusel, et palus Põhja-Tallinna vanemal Arsenali keskuse läbirääkimistes aeg maha võtta. „Juhul, kui keskusega toimunud tehingud on korrektsed, ei näe ma probleemi läbirääkimiste jätkamiseks, kuid praegu peab asi saama selgemaks,“ ütles Aas.

Tema sõnul näeb Taavi Rõivase juhitud RKASi kiirkorras tehtud otsus Arsenali kinnistute müügiks ja Rosimannuse varjatud osaluse ootamatu ilmsiks tulek avalikkuse silmis üsna halb välja. „Juba see, et riigikogu korruptsioonivastane erikomisjon on asunud asja lähemalt uurima, heidab kogu projektile negatiivse varju. Peamiselt jääb õhku küsimus, millal Rosimannus kavatses oma osalusest avalikkust teavitada, kui poleks ilmunud Äripäeva artiklit. Tõenäoliselt ei teaks me seda siiani.“

Hetkel kuum