Mait Kraun • 25. jaanuar 2017 kell 10:31

Eurooplased ei kasuta madalaid intresse ära

Eurod.  Foto: Bloomberg

Intressimäärad on püsinud rekordmadalal juba aastaid, aga eurooplased pole selle võlusid oma finantside haldamisel ära kasutanud, kirjutab Bloomberg.

Peaaegu kaks kolmandikku eurooplastest pole kasutanud madalaid intresse uute laenude võtmiseks, olemasolevate refinantseerimiseks või suurendamiseks. Lisaks ei ole laenumakseid vähendatud või kasutatud sääste, et laene ära maksta, selgub ING avaldatud küsitlusest.

Vaid 11 protsenti eurooplastest, kes on otsustanud madala intressi tõttu vähem säästa, kasutab vaba raha laenude tasumiseks. Vaid kaheksa protsenti on kasutanud raha kinnisvaralaenu osaliseks tasumiseks.

Need andmed näitavad, et tarbijatel võib intresside tõusmisel tekkida probleeme. Tõsi, Euroopa Keskpank on laiendanud oma varaostuprogrammi ja Inglise keskpank hoiab intresse rekordmadalal, aga inflatsioonitempo kiirenemine võib tähendada seda, et lõdva rahapoliitika aeg on ümber saamas.

„50 protsenti eurooplastest on võtnud laenu ja inimesed võiks madalaid intresse kasutada võla vähendamiseks,“ ütlesid uurijad eesotsas Ian Brightiga. „Võla vähendamine suurendab paindlikkust, kui laenukulud peaksid järsult tõusma.“

Lisaks sellele selgub ING raportist, et inimesed pole ennast kriisi vastu kindlustanud. Kolmandikul küsitlusele vastanutest ei olnud üldse sääste. Nende hulgas, kes säästavad, on 36 protsendil säästetud vähem kui kolme kuu sissetulek. Küsitlus, milles osales peaaegu 15 000 inimest, korraldati 13 Euroopa riigis.

Hetkel kuum