Tulemas eelmistega võrreldes hea tehinguaasta

Ellex Raidla tehingute valdkonna partnerid Sven Papp (paremal) ja Risto Vahimets.  Foto: Andras Kralla
13 märts 2017

Möödunud aasta oli tehingute mahu ja väärtuse poolest nii Eesti kui ka Baltikumi tehinguturul rekordiline. 2017. aasta tuleb Ellex Raidla tehingute valdkonna partnerite Sven Papi ja Risto Vahimetsa hinnangul vähemalt sama hea, sest mitu väga suurt tehingut on praegu läbirääkimisel.

„Näeme seda, et tehingute tegemise aktiivsus on kõrge. Investorid ja Eesti erakapitalifondid on aktiivsed, skandinaavlased vaatavad tänu Starmani tehingule jälle siia,“ selgitab Papp Äripäeva teemaveebis Finantsuudised. Oluline on see, et oleme kaardil tagasi. Papp lubab, et enne jaanipäeva tuleb ilusate rahanumbritega tehingu-uudiseid.

Sektorite analüüs näitab ekspertide sõnul just sellist pilti, mida võikski oodata: kuumad on IT- ja new-tech valdkonnad, nagu ka maailmale näidata tahame. Vahimetsa sõnul oleme tublid, aga tehingud on liiga väikesed ja ettevõtted müüakse liiga vara. „Kuidas saame leida Eesti Nokiakest, kui kohe, kui meil midagi on, müüakse see ära,“ arutleb ta. „Tegijad on ise öelnud, et esimesed kuus kuud on Eestis väga head, aga kolitakse ära mitmel põhjusel: et nad muutuksid nähtavamaks ning oleksid investoritele ja kasutajatele-klientidele lähemal. Nad tahavad olla seal, kus on kõik teised tegijad,“ selgitab Papp.

Võimalused tulevasteks tehinguteks

Ekspertide sõnul on üks võimalik tulevikuvaldkond veel hüpermarketite turg, mis on konsolideerunud ja ühtsemaks muutunud. Arenguruumi aga veel on. Selver, mis tegutseb Baltikumist ainsana Eestis, soomlaste Prisma ja Leedus tegutsev Norfa on tasakaalustamata kohad, mis võiksid tehinguid toota, kui üks ostaks teise või toimuksid konsolideerumised.

Papp soovitab aga Eesti ettevõtjatel silm peal hoida ka suurematel tegijatel, sest kui nad juba me naaberriikidesse lähevad, tulevad nad ilmselt varsti ka siia. Nemad võivad kohalikke ettevõtjaid üpris palju ja agressiivselt mõjutada. Ta lisab, et neid pole aga põhjust karta, pigem võiks vaadata, mis teenuseid kohalik ettevõtja neile saaks osutada.

Loe pikemalt Äripäeva teemaveebist Finantsuudised.

Alljärgnev galerii annab ülevaate, millised olid mullu suurimad tehingud Eestis.

1. Nordea ja DNB ühinemine. Nordea ja DNB otsustasid mullu augustis ühendada oma Baltikumi ärid. Tehingu väärtuseks kujunes >1 miljard eurot. Baltikumis hakkavad nad tegutsema Luminori nime all.  Foto: Scanpix/Reuters

Autor: Bret Metsküla, finantsuudised.ee

Hetkel kuum