Märt Belkin • 11. aprill 2017 kell 14:15

Eelarvekõnelused jätkuvad

Rahandusminister Sven Sester  Foto: Andras Kralla

Valitsus arutas eile ja täna Sagadi mõisas nelja aasta riigieelarve strateegiat, kokkuleppeni siiski ei jõutud ja arutelu jätkub neljapäeval.

"Otsustati praegu kõnelused katkestada ja jätkata arutelu neljapäeval," ütles valitsuse meedianõunik. Ehkki mõnes teemas nagu kinnisvara jõudsid ministrid ka esialgsete kokkulepeteni, ei taha valitsus plaani avalikustada enne, kui kogu eelarvestateegia paigas.

Eelarvestateegia kõnelused on väldanud märtsi algusest saadik. Kuu lõpus ütles rahandusminister Sven Sester Äripäevale, et enamik läbirääkimisi riigiasutuste ja ministeeriumitega on lõpule jõudnud. Kui varem on nelja-aastase plaani kõnelusi peetud suvel ja eelarvearutelusid sügisel, siis tänavu soovib valitsus mõlemad kõnelused kevadel ära pidada.

Kõneluste käigus lepivad ministrid kokku ka investeerimisplaani. Veebruaris andis valitsus teada, et riik teeb aastatel 2018–2020 kokku 315 miljoni euro ulatuses strateegilisi investeeringuid, mis peaksid toetama majandust ja riigikaitset. Täpsed projektid selguvad arutelude käigus.

Juba on teada, et pea kindlasti liigub riik edasi Linnahalli renoveerimise projektiga ning kujundab selle konverentsikeskuseks. Ehitus maksab üle 100 miljoni euro, lõviosa summast tuleb siiski Tallinna linna eelarvest. Riigi panus on kahe aasta peale jaotatuna ligikaudu 40 miljonit eurot.

Varem on ka kokku lepitud, et riik annab omavalitsustele nelja aasta jooksul 62,5 miljonit eurot toetust üürikorterite loomiseks. Riigi toetus kataks kuni 50% kuludest ning toetust saab kuni 2,5 miljonit eurot projekti kohta. Pole välistatud ka Tartusse või Tallinna korterite rajamise toetamine.

Samas on hulk investeeringuid, mille kokkulepet veel pole. Näiteks taotleb kultuuriministeerium ERRi soovil viie aasta jooksul vähemalt 48,2 miljonit eurot rahvusringhäälingule uue telekompleksi rajamiseks Tallinnasse raadiomaja ja uudistemaja vahele. Pole tõenäoline, et valitsus plaani toetab.

Hetkel kuum