Sirje Rank • 3. mai 2017 • 2 min
Jaga lugu:

Brüssel: Brexit ei tule valutu

Michel Barnier  Foto: Scanpix/Reuters

Euroopa Liidu pealäbirääkija Suurbritannia lahutuskõnelustel kordas täna, et Euroopa Liidu eesmärk ei ole Suurbritanniat lahkumise eest karistada, kuid valutu see ei tule.

Michel Barnier avaldas täna kohustused, mis Suurbritannial tuleb täita, enne kui saab asuda kõneluste kallale Suurbritannia ja Euroopa Liidu suhetest brittide lahkumise järel.

Briti nael nõrgenes, kuna Brüsseli ja Londoni vahel on vallandunud sõnasõda veel enne, kui kõnelused alanud on.

„Mõned on loonud illusiooni, et Brexitil ei ole olulist mõju igapäevasele elule või et läbirääkimised on võimalik kiiresti ja valutult ära pidada – nii see ei ole,“ ütles Barnier täna Brüsselis ajakirjanikele. Ta joonis alla, et kõnelused tulevad väga keerulised ning kiiret ja kerget kokkulepet oodata ei maksa, vahendas agentuur Bloomberg.

Euroopa Liit avaldas ka pika nimekirja kodanike õigustest, mida soovitakse näha, et Suurbritannia tagab. Samuti kordas EL, et Euroopa Kohtule jääb roll ka Brexiti järel.

Suurbritannia Brexiti minister David Davis tõrjus täna väiteid sellest, et Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker olevat olnud šokeeritud pärast läinud nädalal toimunud õhtusööki Suurbritannia peaministriga. Davise sõnul on tekkinud furoor paljas kuulujutt ja meediakära.

Küll aga lükkas ta üsna jäigalt tagasi väljavaate, et Suurbritannia arve liidust lahkumisel võib küündida 100 miljardile eurole. Nii arvutas välja ajaleht Financial Times. Davis hoiatas, et läbirääkimiste käik ei ole Euroopa Liidu dikteerida. Samuti kordas ta ähvardust, et Suurbritannia võib lahkuda ka ilma kokkuleppeta.

Ka Barnier hoiatas, et kõneluste kokkuvarisemine pole välistatud. Ja kell juba tiksub.

Euroopa Liidu suunistes Suurbritannia lahkumiskõnelusteks on kirjas põhimõtted, mille alusel Suurbritannia „arve“ kokku lüüakse. Sealhulgas on ka ELi asutuste ülekolimise kulu Londonist. Lõplikku täpset summat veel pole, sest EL võtab pidevalt kohustusi ja teeb makseid.

EL nõuab ka Suurbritannias elavate teiste ELi riikide kodanike õiguste tagamist elu lõpuni ning lisas ühtlasi nimekirja sotsiaaltoetustest, millele neil kodanikel õigus peaks olema.

Kui ELi valitsused Barnier’ mandaadi mai lõpus kinnitavad, saavad kõnelused alata.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt