Märt Belkin • 8. mai 2017 kell 8:00

Leedukad ostavad Ida-Viru metallitööstusfirma

Remeksi Keskuse juhatuse liige Vladimir Pupkevitš 2014. aastal Petroter 3 õlitehase le nurgakivi panemisel.  Foto: Eiko Kink

Leedu investorid ostavad Ida-Virumaa metallikonstruktsioonide tootja Remeksi Keskus, tehing vajab jõustumiseks konkurentsiameti heakskiitu.

Vaata Infopangast:

Remeksi Keskus AS

Remeksi vastu huvi tundvad leedukad tegutsevad Eestis registreeritud ettevõtte Global Energy Consulting (GEC) kaudu. Täpsemalt tahab Remeksi osta GEC hiljuti asutatud tütarfirma Flavus UAB.

Leedu investoritele kuulub muu hulgas ka metallkonstruktsioone tootev firma Axis Industries UAB. Kokku oli 2015. aastal GEC grupi firmade käive Eestis 22,5 miljonit eurot.

Ostetav Remeksi Keskus on Ida-Virumaa metallkonstruktsioonide tootja, mille käive ulatus 2015. aastal 15,2 miljoni euroni ning kasum 885 000 euroni. Firma on mitu korda pääsenud ka Äripäeva valdkondlikesse TOPidesse, näiteks oli firma 2015. aastal Ida-Virumaa edetabelis 42. kohal ja masina- ja metallitööstuse TOPis 75. positsioonil.

Konkurentsiametile esitatud koondumise teatest selgub, et GEC tahab laiendada enda tegevust Skandinaavia turgudel, Remeksil on aga pikaajaline kogemus Põhja-Euroopa klientidega. Remeksi ostmisest loodavad leedukad Põhjamaade turgudele sisenemiseks vajalikke kontakte ja oskusteavet.

Leedu investorid rõhutasid ka, et Venemaa turg on väga ebakindel ning järjest kahanev ning sinna eksportivad ettevõtted on paratamatult sunnitud siirduma stabiilsematele turgudele. Tunamullu andis Remeksi käibest 27% müük Venemaale.

Olemasolevatel turgudel konkurentsivõime säilitamiseks ja uutele turgudele sisenemiseks vajab Remeksi Keskus tehnoloogilisi uuendusi ja neid toetavaid investeeringuid, seisab koondumise kokkuvõttes. Olemasolevad aktsionärid ei suuda neid leedukate teatel oma jõududega kaasata, ent GEC-l on valmisolek pärast firma ostmist ka selle äritegevusse investeerida.

Remeksi Keskus tegeleb peaasjalikult keemiaettevõtete tööstusseadmestiku hoolduse ja remondi ning metallkonstruktsioonide valmistamise ja montaažiga.

Tunamullu olid Remeksi Keskuse metallkonstruktsioonide ja seadmestiku valmistamise valdkonnas alaliste tellijate seas VKG, Konecranes Finland, Sandvik, Valmet Technologies OY ja Raumaster OY.

Montaažitööde valdkonnas olid põhitellijad VKG ja Vene firma BMH RUS. Firma tõi enda 2015. aasta aruandes välja, et Venemaal tehti keerulisi montaažitöid, mis olid seotud mäekaevandamise ettevõtete konveierseadmestike väljavahetamisega. Rubla kehv kurss ei võimaldanud aga firmal Venemaal montaažitööde suunda intensiivselt arendada.

Remeksi Keskuse käive oli 2015. aastal 15,2 miljonit eurot, mida oli 24% vähem kui aasta varem. Puhaskasum ulatus 885 000 euroni, mida oli pea kaks korda vähem kui 2014. aastal. Firmas töötas 2015. aastal keskmiselt 304 inimest.

 

Hetkel kuum