Meelis Mandel • 23. august 2017 kell 8:57

Las ta, raisk, maksab rohkem

Meelis Mandel  Foto: Andras Kralla

Plaan uuest aastast siduda osa liiklustrahve sissetulekuga lisab veel ühe põhjuse, miks oma ametlikku tulu osaliseltki varjata. On selleks siis mingi tööots või kinnisvara, kirjutab Äripäeva peatoimetaja Meelis Mandel.

Aga tont selle maksulaekumisega, küll väheneva tulu hüvitamiseks mingi uus koormis tuleb. Pigem teeb kurvaks suurem pilt. See, et edukamate ja seeläbi jõukamate inimeste kottimine kas maksukoormuse või konkreetsel juhul trahvidena on Eestis kahjuks süvenemas.

Ma kardan, et lähiaastatel suureneb nii kõrgemapalgaliste tulumaksukoormus, ja ka liiklustrahvide puhul pannakse järjest leebemad eksimused sissetulekust sõltuma. Ilmselt tuleb turule veel sunnimeetmeid kõrgema tulu teenijate karistamiseks.

Öeldakse, et kui tahate rikast ühiskonda, õppige sallima rikkaid inimesi. Eesti elatustase on kerkinud astmeni, kus keskklassi võib juba jõukaks nimetada, aga kes seeläbi ka enam kadedust pälvib. Selgub, et ei olegi nii lihtne rikkamaid taluda.

Seda, mis hinda keegi oma kõrgema sissetuleku eest on maksnud, palju oma arengusse investeerinud, missuguse intensiivsusega tööpäevi teinud, kui palju või pigem, kui vähe lähedastele saanud pühenduda, palju töökohti loonud või stressi talunud, sellest ärme targu räägi. Lihtsalt, las ta, raisk, maksab enam. Sest tal on sajaeuroseid rohkem.

Ühiskond, kes edukaid eraldi karistama hakkab, takistab oma arengut samal viisil, kui inimesi soo või rassi alusel tööturul diskrimineerides. Nagu ei tohi kultiveerida arusaama, et niisama saab ka, ei tohiks ka näidata, et pingutust premeeriv suurem tulu ära võetakse. Siis väheneb motivatsioon pingutada.

Hetkel kuum