Koit Brinkmann • 14. september 2017 kell 8:07

Paldiski Põhjasadam soovib osta riigilt otsustuskorras maad

Paldiski Põhjasadam  Foto: Andras Kralla

Paldiski Põhjasadama omanikfirma taotleb riigilt otsust võõrandamaks neile Paldiski linnas otsustuskorras ligi 18 000 m2 mereäärset maad, mille peale lubab ettevõte investeerida minimaalselt 20 miljonit eurot uue süvaveekai ehitusse.

Paldiski Sadamate ASi juhatuse liige Aleksandr Kovaljov saatis ettevõtlus- ja kommunikatsiooniminister Urve Palole ning keskkonnaminister Siim Kiislerile taotluse riigimaa otsustuskorras võõrandamiseks ettevõtluse arendamiseks.

Kovaljovi sõnul oleks see otsus positiivse mõjuga nii riigile kui ka kohalikule omavalitsusele, kuna uue süvaveekai ehitusmaksumuseks investeeritaks ettevõte vähemalt 20 miljonit eurot. Uus kai omakorda võimaldab sadamal kasvatada kaubavooge, eeskätt suurte konteinerlaevade teenindamiseks ning see tähendab ligi 100 täiendava töökoha loomist.

Kovaljov märkis, et investeering parandab märkimisväärselt Eesti transiidivõimekust ja konkurentsivõimet.

„Seega paluksime kaaluda Paldiski Sadamate ASi taotluse kiiret menetlemist ning võõrandada Paldiski Sadamate ASile otsustuskorras kinnisasja harilikule väärtusele vastava tasu eest riigile kuuluv kinnisasi Põhjasadama 2,“ kirjutas Kovaljov ministritele saadetud taotluses.

See pole ettevõttel aga esimene kord riigi poole pöörduda. Juba kolm aastat tagasi saatis ettevõte keskkonnaministeeriumisse avalduse, milles tegi ettepaneku loobuda kinnistu võõrandamisest enampakkumise teel ning anda see otsustuskorras kas rendile või võõrandada Paldiski Sadamate ASile.

Toona vastas riigivara valitseja maa-amet, et riigivara otsustuskorras võõrandamist ja kasutamiseks andmist saab kaaluda vaid juhul, kui kinnisasja kasutamise eesmärk ja vajadus ei ole avaliku enampakkumise korral saavutatav.

Suvel 2016 jõustusid aga riigivaraseaduse muudatused ning muu hulgas täiendati seadust võimalusega võõrandada riigile kuuluvat ettevõtluskeskkonna arendamiseks sobivat kinnisasja Eesti majandusarengule oluliste investeeringute tegemiseks otsustuskorras ettevõtjale. Vastavaid taotlusi menetleb EAS.

Paldiski Sadamate juhatuse liige Kovaljov leidiski hiljuti ministritele saadetud kirjas, et enam pole põhimõttelisi õiguslikke takistusi riigile kuuluva Põhjasadama 2 kinnisasja otsustuskorras võõrandamiseks harilikule väärtusele vastava tasu eest.  

Sadamaäri seni kahjumis

Paldiski Sadamate AS on olnud üheksa aastat järjest kahjumis ning kokku küündib majandustegevusest saadud miinus juba pea poolesaja miljoni euroni.

Ettevõtte eelmise aasta kahjum oli ligi 11 miljoni euro suuruse müügitulu juures 3,14 miljonit eurot.

Paldiski Sadamate emafirma on Hollandi Antillidel registreeritud CNP Investment N.V., kes koos teise samas registreeritud offshore-firmaga CNP Financing B.V. on peamised Paldiski Sadamate laenuandjad.

Aastatel 2015–2016 konverteeriti kokku 8 miljoni euro väärtuses laene ja laenuintresse Paldiski Sadamate aktsiakapitali suurendamiseks.

Ettevõte on olnud kahjumis alates 2008. aastast ning läinud aasta lõpu seisuga oli katmata kahjumit kogunenud 48,73 miljonit eurot. Ettevõttel on kaks tütarfirmat – Palsteve OÜ ning Pintomar OÜ. Kontsernis oli mullu 290 töötajat.

Paldiski Sadamate nõukogu esimees Aleksei Mürisep on Äripäevale korduvalt kinnitanud, et nimetatud Hollandi Antillide offshore-firmade omanik on Aleksei Tšulets.

Hetkel kuum