Äripäev • 15 november 2017

Selgus Kaubamaja arhitektuurikonkursi võitja

Kaubamaja arhitektuurikonkursi võidutöö City Break.  Foto: DAGOpen OÜ

Tallinna Kaubamaja arhitektuurivõistluse võitis City Break nime kandev töö, mille esitas arhitektuuribüroo DAGOpen OÜ.

Võidutöö autoriteks on kuueliikmeline rahvusvaheline meeskond: Jaan Kuusemets, Erko Luhaaru, Anne Vingisar, Jose De la Pena Gomez Millan, Jose A Pavon Gonzalez ja Myriam Rego Gomez, teatasid Tallinna Kaubamaja ja Tallinna linnavalitsus.

„Meie soov oli tuua Tallinna linnaruumi midagi uut ja eristuvat, mis samas suhestuks hästi ümbritsevaga. Esitatud lähteülesanne oli keerukas, arvestada tuli väga paljude tehniliste nõuetega, kehtivate detailplaneeringutega ning samuti hoone keskse ja tundliku asukohaga Tallinna südalinnas, seega proovisime läbi väga mitmeid variante,“ iseloomustasid oma tööd võidutöö autorid.

Arhitektuurivõistluse tulemusena selgub see, missugune hakkab väljha nägema Kaubamaja uus Tallinna müügimaja koos kaasaegse büroohoone ning mugava maa-aluse parklaga. Detailplaneeringutele vastavalt on uushoonestuse lubatud suletud maapealne brutopind 57 000 ruutmeetrit. Kaubamaja pind suureneb praegusega võrreldes kuni 2,5 korda.

Kaubamaja arhitektuurikonkursi võidutöö.  Foto: DAGOpen OÜ

Kaubamaja teatel teevad uue hoone arhitektuurse lahenduse teevad huvitavaks liigendatud klaaspinnad, eristuv materjalikäsitlus ning vahetu suhestumine linnaruumiga, mis muudavad hoone avatuks ja kutsuvaks. Näiteks võimaldab klaasvöö heita väljasolijatel pilku Kaubamajas toimuvale ning korruste kaupa nihkes olev aatrium avab huvitavad sisevaated.

Samuti on võidutöö arhitektid väga õnnestunult kasutanud ära hoone astmeliselt liigendatud katusepinna vaadete avamiseks ning tekitamaks hubaseid terrassidega kohvikupindu, mille planeerimisel on arvestatud muuhulgas ka soodsate ilmakaartega. Žürii hinnangul on võitnud ideekavand hea lähtekoht edasiseks tööks, mil pööratakse tähelepanu juba üksikasjadele ning pannakse paika täpsustatud siselahendused.

Arhitektuurivõistluse võidutöö autoriga alustatakse projekteerimisläbirääkimisi ning seejärel esitatakse Tallinna linnale taotlus projektitingimuste saamiseks. Kui kõik läheb ootuste kohaselt, siis loodetakse ehitusega alustada aastal 2020 ning see võtab aega vähemalt neli-viis aastat. Kuna tegemist on pika arendusprotsessiga, mis puudutab väga paljusid ametiasutusi ja ettevõtteid, saavad kõik tähtajad ning arenduse lõplik maksumus selgeks edasise töö käigus.

Hetkel kuum