Kohus peab Tallinna Sadama eksjuhtide kriminaalasja eelistungit

Talllinna Sadama eelistungil lepiti kriminaalasja kohtuistungi aegu kokku  Foto: Andras Kralla
Eliisa Matsalu • 13. veebruar 2018 kell 6:13

Täna peetakse Tallinna Sadama kriminaalasja eelistung, milles määratakse edasised kohtuistungite ajad.

Eelistung peetakse Tallinna Sadama endiste juhtide Allan Kiili ja Ain Kaljuranna ja veel 12 süüdistatava kriminaalasjas. Peale Kiili ja Kaljuranna on kahtlustatavad Tõnis Pohla, Toivo Promm, Üllar Raad ja Eno Saar. Kaks kahtlustatavat läksid sügisel prokuratuuriga kokkuleppele.

Tallinna Sadama endist juhatuse esimeest Kaljuranda ja endist juhatuse liiget Kiili kahtlustatakse suures ulatuses altkäemaksu võtmises pikema aja jooksul. Altkäemaksu andmises kahtlustatakse kolme inimest ja altkäemaksu andmisele kaasaaitamises veel kolme inimest.

Kaitsepolitsei pidas Tallinna Sadama juhatuse endised liikmed Allan Kiili ja Ain Kaljuranna kinni 2015. aasta 26. augustil. Samal päeval peeti kinni ka kolm altkäemaksu andmises ja kolm selle vahendamises kahtlustatavat, kuid nemad pääsesid paari päeva jooksul vabadusse. Hiljem on kahtlustuse saanud ka kaks Poola laevatehasega seotud isikut, samuti toimub menetlus Türgi suunal. Kokku on süüasjas 15 kahtlustatavat.

Riigiprokuratuuri kinnitusel käivitus kriminaalmenetlus Kiili ja Kaljuranna tegevuse uurimiseks küll 2015. aastal, kuid kogutud tõendid annavad alust arvata, et võimalikud korruptiivsed tehingud ulatuvad juba aastasse 2009, on avaldatud varem.

Kaks kahtlusalust läksid kokkuleppele

Septembris sõlmisid Tallinna Sadama altkäemaksu asjas kahtlustuse saanud Anna Annikova ja Kaido Tamberg prokuratuuriga kokkuleppe ning mõlemad tunnistati süüdi. Mõlemad olid kohtu ees altkäemaksu võtmise ja rahapesu eest.

Annikovale ja Tambergile heideti ette Tallinna Sadama endise juhi Ain Kaljuranna altkäemaksu võtmisele kaasa aitamist aastatel 2009-2011 Tallinna Sadama partnerite esindajatelt. Septembris ei andnud Annikova kui ka Tamberg pärast kokkuleppe sõlmimist ajakirjanikele ühtegi kommentaari.

Prokurör Laura Feldmanis selgitas, et iga kord on Annikova ja Tambergi kaasabil kantud üle konkreente summa, mis on läbi veel ühe äriühingu jõudnud ettevõtete Locatore Group OÜ ja Aka Auto OÜ arvetele. Lisaks on altkäemaksu antud Kaljurannale ka laenuna, sellele on ka Annikova ja Tamberg kaasa aidanud – laenulepinguid vormistanud ja aidanud kasutada pangakontot laenu üle kandmiseks.

Annikova ja Tambergi osalusel on ka rahapesu toime pandud: Ain Kaljuranna ebaseaduslike tulude päritolude ja tegeliku omaniku varjamine, kasutades selleks jällegi firmasid Aka Auto ja Locatore Group. "Nende äriühingute majandustegevusest laekunud varasid on varjatud ja kasutatud Kaljuranna juhtnööride järgi erinevate tema poolt määratud kulutuste katteks," ütles Feldmanis.

Tambergi lõplik karistus on tingimisi 3 aastat 11 kuud ja 27 päeva 4aastase katseajaga, lisaks peab ta tasuma sunniraha 1175 eurot. Annikova lõplikuks karistuseks jäi 2 aastat, 6 kuud ja 27 päeva tingimisi vangistust, lisaks peab ta samuti maksma sunniraha 1175 eurot.

Foto: Andras Kralla
Hetkel kuum