Märt Belkin • 21. veebruar 2018 kell 11:20

Kes on tegelikult Eesti kütuseturu liider?

Olerexi omanik Antti Moppel  Foto: Raul Mee

Pärast konkurentsiameti rohelist tuld Euro Oili ostule saab Alexela Oilist suurima tanklate arvuga kett. Kui mõõta turuliidri rolli aga müügitulu järgi, jääb Alexela esikohast kaugele maha.

Kui lugeda konkurentsiameti viimast otsust, milles anti Olerexile luba osta Tallinnas Linnu teel asuv 5+ tankla, siis selgub, et Olerex on müügitulu poolest kõige suurem tanklakett Eestis.

Heiti ja Marti Häälele ning väiksemas osas Oleg Ossinovskile kuuluv Alexela Oil on käibe järgi vaadatuna hoopis tanklaturu kõige väiksem tegija. Nende turuosa jääb müügitulu kaudu rehkendades 10 ja 20 protsendi vahele.

Neljast suurest on käibe järgi kolmandal kohal Neste, mille turupositsioon jääb samuti vahemiku 10 kuni 20 protsenti.

Käibe poolest teine tegija on veel eelmise aasta alguses Statoili nime kandnud Circle K kett. Nende kohta avaldab konkurentsiamet, et turuosa jääb 20 ja 30 protsendi vahele.

Turu suurim tegija on müügitulu järgi aga just Olerex, mille turuosa jääb samuti 20 ja 30 protsendi vahele. Äripäeva andmetel on Antti Moppelile ja Andres Linnasele kuuluva keti käes enam kui veerand tanklaturu käibest.

Täna kirjutas Äripäev, et konkurentsiamet lubas Alexela tanklate grupil ära osta Euro Oili tanklavõrgu. Alexelast saab jaamade arvu mõttes kütuseturu napilt suurim tegija.

Konkurentsiamet lubab tehingul juhtuda ainult siis, kui Alexela müüb kaks Euro Oili tanklat edasi. Loobuda tuleb Harjumaal asuvast Ellamaa ning Viljandimaal asuvast Karksi jaamast.

Praegu on kõige rohkem jaamasid Olerexil. Pärast vabariigi aastapäeva plaanib firma lõplikult ära vormistada Linnu tee tankla ostutehingu, pärast mida on Olerexi võrgus kokku 96 tanklat.

Arvuline liidrikoht tuleb ketil siiski Alexelale loovutada: isegi siis, kui kaks Euro Oili tanklat tuleb edasi müüa, tähendab tehing 98 jaama suurust võrku.

Hetkel kuum