Liisa Rebane • 2. märts 2018 kell 13:15
Uudised
Ainult tellijale

Alexela haub börsiplaani

Alexela grupi juhatuse esimees Andreas Laane.  Foto: Alexela

Alexelal on plaanis lähiaastail ettevõte börsile viia, praegu tegeletakse aktiivselt ettevõtte kasvatamisega, milleks kaasati 25 miljonit eurot pensioniraha.

Alexela Group kaasab Euro Oili tanklavõrgu ostmiseks 25 miljonit eurot LHV ja Swedbanki pensionifondide raha, aga üks variant, mida kaaluti, oli ka börsile minek. Alexela grupi juhatuse esimees Andreas Laane ütles, et börsileminek on pikemas plaanis üks võimalus, aga see võiks toimuda 3-5 aasta perspektiivis.

Praegu peab Laane börsile mineku suurimaks takistuseks turu vähest likviidsust ja börsi passiivsust. „Viimasel ajal börsi vahendusel kaasatud rahasummad ei ole olnud just suured, nii listitud ettevõtete kui ka listitud võlakirjade mahud ei ole meie arenguvajaduste toetamiseks piisavad,“ täpsustas ta. 

„Samas, just nagu oleme nüüd näinud pensionifondide arengut on kindlasti ka börs arenev, inimeste teadlikkus erinevate investeerimisvõimaluste osas kasvab aastatega ja usun, et viie aasta pärast on turg börsil noteerimiseks rohkem valmis,“ selgitas Laane.

Laienemiseks kaasatakse pensioniraha

"Just saame notaris digisoojad lepingud kätte," ütles Laane, et LHV ja Swedbanki pensionifondidega on käed löödud. „Tähtaeg on 10 aastat, esimese viie aasta intressimäär on 5,5% ja sealt edasi euribor + 5,0%,“ kommenteeris Laane ostu finantseerimist.

Rahastust otsis ettevõte Laane sõnul üle poole aasta. „Uurisime erinevaid võimalusi nii eestimaistelt kui ka rahvusvahelistelt pankadelt, arutlesime avalikkuse kaasamist ja suhtlesime ka Eesti turul toimetavate pensionifondidega,“ täpsustas ta.

Pensionifondidest raha kaasamise kasuks otsustati finantseerimise pikkuse pärast, mis annab eelise majanduse tsüklilisuses. „Kui pankade puhul on võimalik rääkida maksimaalselt viieaastasest rahastamisest, siis pensionifondide finantseerimise pikkus on kümneaastane,“ sõnas Laane. Ta lisas, et pensionifondidel on selge arusaam Eesti majandusest, siin valitsevatest riskidest ja fonde valdavad tugevad spetsialistid.

„Uurides erinevaid finantseerimisvõimalusi märkasime, et pensionifondid on alustanud Eesti inimestelt kaasatud vahendite investeerimist Eesti ettevõtetesse ja kinnisvarasse ning nende finantseerimistingimused on mõistlikud,“ selgitas Laane pensioniraha valiku põhjuseid.

Eelmisel nädalal andis konkurentsiamet Alexelale heakskiidu osta Euro Oili tanklavõrk ja suurendada ettevõtte tanklavõrk 98 jaama suuruseks, see toob kaasa kütuseturu liidri vahetumise.

Hetkel kuum