Kristjan Pruul • 20. märts 2018 kell 7:45

EAS võib veel osi kaotada

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo.  Foto: Andras Kralla

Rahandusministeeriumi plaan koondada toetuste jagamine riigi tugiteenuste keskuse alla võib EASi vabastada veel mõnest funktsioonist.

Eelmisel nädalal teatas rahandusministeerium, et koondab toetuste maksmise reorganiseerimise huvides mitmed toetusvaldkonnad tugiteenuste keskuse alla. Sinna viiakse ka EASist regionaaltoetused ühes poolesaja töötajaga, kuid see ei pruugi jääda viimaseks liikumiseks sihtasutuses.

"Paraku on aegade jooksul EASi kuhjatud palju erinevaid vastutusi, mis ei ole alati seotud sellega, miks EAS omal ajal ellu kutsuti ehk ettevõtluse edendamisega. Aeg on teha inventuur ja tulla tagasi peamise eesmärgi juurde. EAS hindab kõiki oma tegevused praegu üle ja pole välistatud, et ettepanekuid teatud tegevuste EASist väljaviimiseks tuleb veel," rääkis ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo.

Ministri sõnul antakse enne järgmiste otsuste tegemist kõigepealt aega regionaalvaldkonna toetusmeetmete rakendamiseks.

"Selge on see, et ettevõtlust ja turismi puudutavate otsuste tegemise kompetents on praegu EASis ja on igati mõistlik, kui see nii ka jääb. Mis puudutab aga toetuste hilisemat tehnilist menetlust ja kontrolli, siis nende teemade tugiteenuse keskusesse liikumine on tõenäoline. Lisaks analüüsib EAS veel teisigi oma haldusalas olevaid tegevusi, mis ei ole otseselt seotud nende põhieesmärkidega," selgitas Palo.

Rahandusministeerium teatas eelmisel nädalal, et kavatseb bürokraatia ja dubleerimise vähendamise eesmärgil reformida kõigi eri päritolu toetuste jagamist. Alustuseks võttis rahandusministeerium kokku enda jagatavad toetused ning EASi kaudu jagatavad regionaaltoetused — kogusummas 987 miljonit eurot — ning suunab need Riigi Tugiteenuste Keskuse alla. 

Toetuste koondamise laiem mõte on veenda ka teisi ministeeriume oma rakendusüksusi samasse kohta viima. Samas rahandusministeeriumi alluvusse kuuluv Keskkonnainvesteeringute keskus on juba märkinud, et neilt toetuste jagamise eraldamisel nii suurt kasu ei tõuseks.

"KIKi on aastatega loodud valdkondlik kompetents ja selle säilitamine on oluline, et tagada toetusraha efektiivne kasutamine. Seetõttu ei ole me kaalunud toetuste andmist tugiteenuste keskusse, kuid me käime siiski riigiga sama sammu," rääkis keskuse kommunikatsioonijuht Elina Kink.

Sarnane reaktsioon on ka maaeluministeeriumil seoses põllumajandustoetuste ja PRIAga. Kantsler Illar Lemetti sõnul on PRIA väga efektiivselt töötav makseasutus ja seetõttu ei näe ministeerium mingit vajadust PRIA tööd ümber korraldada.

Hetkel kuum